لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۳۶

گزارش خانه آزادی درباره وضعیت آزادی در جهان در سال ۲۰۰۹


خانه آزادی: سرکوب آزادی در خاورمیانه از هر منطقه ای بیشتر است

یک گروه ناظر بر حقوق بشر می گوید خاورمیانه سرکوبگر ترین منطقه در جهان است.

در گزارشی که خانه آزادی یا Freedom house روز سه شنبه منتشر کرد آمده است لیبی یکی از کشورهایی است که از پایین ترین سطح حقوق بشر و آزادی در سال ۲۰۰۹ برخوردار بوده است. همچنین سرکوب و خفقان در ایران – به ویژه در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری – به کاهش گسترده آزادی ها در ایران منجر شد.

نقصان در آزادی همچنین در کشورهایی که در آنها گرایش های مثبتی در سالهای گذشته دیده شده بود، از جمله بحرین و اردن، نمایان بود. این دو کشور، همراه با یمن، از وضعیت «نسبتا آزاد» به «بدون آزادی» تنزل کردند.

گروه خانه آزادی به بهبودهایی در آزادی در لبنان و عراق اشاره نمی کند. اسراییل تنها کشور خاورمیانه است که به عنوان «آزاد» فهرست بندی شده است. این عنوان به ملت هایی داده می شود که در آنها رقابت های سیاسی باز، احترام به آزادی های مدنی و رسانه های مستقل گسترده است.

خانه آزادی: آزادی در کشورهای آسیای مرکزی و جنوب آسیا کاهش یافته است

یک گروه مدافع حقوق بشر می گوید آزادی مردم افغانستان و قرقیزستان طی سال گذشته کاهش یافت و همزمان کشورهای همسایه ازبکستان و ترکمنستان در میان کشورهایی هستند که دارای کمترین آزادی در جهان به شمار می روند.

گروه نظارت بر حقوق بشر در خانه آزادی می گوید به دنبال آنچه که کارشناسان آن را انتخابات ریاست جمهوری «به شدت مخدوش» در سال ۲۰۰۹ خواندند، سطح آزادی در افغانستان پایین آمد.

خانه آزادی می گوید به دلیل پایان قوانین نظامی و انتخاب یک رئیس جمهوری غیرنظامی، پاکستان وضعیت بهتری یافت.

کشمیر تحت کنترل هند به دنبال انتخابات عمومی تقریبا آرام در ماه دسامبر از نظر پیشرفت آزادی های عمومی و همزمان حقوق سیاسی در کشمیر تحت کنترل پاکستان به دلیل پایان قوانین نظامی در این کشور، بهبود یافت.

کارشناسان و محققان خانه آزادی می گویند، آزادی در قرقیزستان تا حدی به دلیل موانع قانونی بر «رسانه ها و آزادی اجتماعات»، کاهش یافته است.

آنان همچنین گفتند فساد در قرقیزستان «فراگیر» است و برای احراز پست های جذاب دولتی مکررا رشوه داده و گرفته می شود.

XS
SM
MD
LG