لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

انتخابات رياست جمهوری در فرانسه آغاز شد


انتخابات رياست جمهوری در فرانسه آغاز شد
انتخابات رياست جمهوری در فرانسه آغاز شد

انتخابات رياست جمهوری فرانسه از ساعت هشت صبح اغاز شده است و طبق نظرسنجی ها فرانسوا اولاند، کانديدای سوسياليست و نيکولا سرکوزی، رئيس جمهور فرانسه، به دور بعدی انتخابات راه خواهند يافت.

۱۰ کانديدا در اين انتخابات شرکت کرده‌اند و اگر کانديدايی قادر به اخذ بيش از ۵۰ درصد از آرا نباشد، رای گيری با حضور دو کانديدای برتر به دور دوم کشيده می شود.

انتظار می‌رود که در این جدال انتخاباتی، رقابت بر سر جایگاه سوم میان ماری لوپن، از حزب راست افراطی «جبهه ملی» و ژان لوک ملانشون، از «جبهه چپ» که نظرات چپ راديکال دارد، صورت بگیرد.

ژان لوک ملانشون توانست با شعارهای چپ خود توجه بسياری از فرانسوی ها و رسانه های جهانی را از آن خود کند و به عنوان پديده اين انتخابات معرفی شود.

وی که خود انتظار ندارد به دور دوم انتخابات راه پیدا کند، از هواداران خود خواسته است که در دور دوم انتخابات به آقای اولاند رای دهند.

گزارش‌ها حاکی است که حدود ۴۴ ميليون و پانصد هزار نفر واجد شرايط رای دادن در اين انتخابات هستند.

آسوشيتدپرس می‌گوید مشکلات اقتصادی و بيکاری در فرانسه مهمترين مسائل رای دهندگان فرانسوی هستند.

بسیاری از فرانسوی ها از عملکرد اقتصادی آقای سرکوزی ناراضی هستند. وی در انتخابات پنج سال پیش خود را رئیس جمهور قدرت خرید خوانده بود.

طبق نظرسنجی ها در دور دوم آقای اولاند با اختلاف قابل توجهی بر رئيس جمهور اين کشور پيروز خواهد شد.

در صورت پیروزی آقای اولاند در انتخابات فرانسه، وی پس از فرانسوا میتران، دومين رئيس جمهور سوسياليست در تاريخ فرانسه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG