لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

پایان کمپین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه


پایان کمپین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
پایان کمپین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه به پایان نزدیک می شود، نیکولا سارکوزی رییس جمهوری از اشتباهاتش پوزش می خواهد و فرانسوا اولاند، رقیب اصلی سارکوزی می گوید یقین دارد که او را از کاخ الیزه بیرون خواهد راند.

نخستین دور رای گیری در روز یکشنبه، شامل ۱۰ نامزد است، اما نظرخواهی از مردم فرانسه نشان می دهد سارکوزی در نبردی تنگاتنگ با هولاند سوسیالیست درگیر است. انتظار می رود دو نامزد پیشگام در انتخابات دور دو م در ۶ مه - ۱۷ اردیبهشت - روبرو شوند. نظر سنجیهای پیش از رای گیری حاکی است شانس اولاند برای پیروزی در در دوم بسیار زیاد است.

در آخرین روز کمپین پیش از انتخابات روز یکشنبه، سارکوزی بابت اشتباهاتی که در روزهای نخست دوره پنج ساله ریاست جمهوری خود مرتکب شد پوزش خواست. او گفت اشتباهش این بود که «بعد نمادین نقش ریاست جمهوری را درک نکرد.»

سارکوزی به مصاحبه گر رادیو گفت او این اشتباه را تکرار نخواهد کرد .
اما رییس جمهوری محافظ کار فرانسه از نقش خود در مهار مخارج برای کمک به حل بحران بدهی اروپا دفاع کرد و گفت اگر مسیر فعلی تغییر کند فرانسه مانند اسپانیای وام زده با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.

اولاند، سارکوزی را مسئول نزدیک به ۱۰ درصد بیکاری می داند و خواهان تغییرات گسترده ای برای بهبود شیوه مصرف اعتبارات عمومی شده است.

XS
SM
MD
LG