لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

تعطیلی مرکز فرهنگی نزدیک به ایران در فرانسه به خاطر ترویج بنیادگرایی شیعه


دیدار یحیی قواسمی با رئیس کتابخانه مجلس ایران، بهار سال ۹۷ (عکس: وب‌سایت کتاب‌خانه مجلس ایران)
دیدار یحیی قواسمی با رئیس کتابخانه مجلس ایران، بهار سال ۹۷ (عکس: وب‌سایت کتاب‌خانه مجلس ایران)

دولت فرانسه دستور داد «مرکز الزهرا» که یک انجمن مذهبی در این کشور است، به طور موقت و برای ۶ ماه تعطیل شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت فرانسه این مرکز را متهم کرد که به دنبال «ترویج بنیادگرایی شیعه» در اروپا است. این مرکز در منطقه گراندسنت شهر دانکرک در شمال فرانسه قرار داشت.

در دستوری که برای تعطیلی موقت این مرکز صادر شده، آمده است که مرکز الزهرا «جهاد مسلحانه» را تشویق و افراد را به «نفرت‌پراکنی، اعمال تبعیض و خشونت» سوق می‌داد.

به گفته پلیس فرانسه مرکز الزهرا مورد حمایت حکومت ایران است.

یحیی قواسمی، رییس این مرکز چندین بار به ایران سفر کرده و با مقام‌های حکومتی دیدار داشته است. او سال ۸۸ هم همراه با دیودونه، کمدین فرانسوی به ایران آمد و با محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهوری وقت ایران دیدار کرد.

حدود دو هفته پیش (دوم اکتبر/ دهم مهرماه) پلیس فرانسه به مرکز الزهرا حمله کرده بود. در این حمله که در جریان برنامه «پیشگیری از تروریسم» پلیس فرانسه بود، اموال این مرکز به دلیل وجود «نشانه‌هایی از حمایت از گروه‌های تروریستی» ضبط شد و سه تن از اعضای آن بازداشت شدند. خزانه‌دار این مرکز به دلیل آن‌که دو سلاح بدون مجوز در اختیار داشت، دستگیر شد.

مرکز زهرا در سال ۲۰۰۹ میلادی تاسیس شد و براساس آن‌چه در وب‌سایت این مرکز نوشته شده، هدف آن «معرفی اسلام براساس آموزه‌های پیامبر و اهل بیت» است.

وب‌سایت کتابخانه مجلس شورای اسلامی این مرکز را «موسسه‌ای فرهنگی ـ اسلامی» معرفی کرده که «به صورت تخصصی در حوزه اسلام‌شناسی با محوریت تشیع در اروپا فعالیت می‌کند و مقرّ مؤسسه در فرانسه است».

یحیی قواسمی، رییس این مرکز، رییس حزب «ضد صهیونیست» فرانسه هم هست. او از حامیان گروه «حزب‌الله لبنان» است و چند سال پیش با حسن نصرالله، دبیرکل این گروه، هم دیدار کرده است.

تعطیلی این مرکز پس از آن صورت می‌گیرد که فرانسه، ایران را متهم به دست داشتن در برنامه‌ای برای انفجار در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس کرده بود. یک دیپلمات ایرانی در این رابطه بازداشت و اموال «معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران» را مسدود کرد.

منابع رسمی درباره احتمال وجود رابطه میان حمله پلیس فرانسه و تعطیلی موقت مرکز زهرا و تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق از سویحکومت ایران، سکوت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG