لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

حمله به یک مسجد در جزیره کورس فرانسه در پی خشونت علیه آتش نشانان


آرشیو
آرشیو

در جریان تظاهرات در اعتراض به حمله به دو مامور آتش نشانی و یک پلیس در شهر آژاکسیو واقع در جزیره کورس فرانسه، تعدادی از تظاهرات کنندگان با حمله به یک مسجد به این مکان مذهبی آسیب رساندند.

ماجرا از آنجا شروع شد که روز پنج شنبه ۲۴ دسامبر، دو مامور آتش نشانی و یک پلیس مورد هجوم چند نفر قرار گرفتند که حال دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

روز جمعه صدها نفر در اعتراض به حمله به ماموران آتش نشانی و پلیس در محل حادثه راهپیمایی کردند. در پایان این راهپیمایی گروهی از تظاهرات کنندگان با فریادهای "عرب برو بیرون" و "اینجا خانه ماست" در حضور نیروهای پلیس، که تلاش می کردند که فضا را آرام کنند، در نزدیکی یک مسجد تجمع کرده بودند.

با وجود ممانعت نیروهای پلیس، تعدادی از تظاهرات کنندگان به این مسجد حمله کردند و به این مکان آسیب رساندند، چند برگ قرآن را آتش زدند و چند جلد قرآن را از سالن نمازخانه به بیروت پرتاب کردند.

شهردار آژاکسیو درباره این حادثه به شبکه رادیویی فرانس آنفو گفت: "حمله به مسجد کار افراد مطرودی بوده است که فکر می‌کنند ارتباطی بین حمله به ماموران آتش نشانی و پلیس و دین اسلام وجود داشته است. در صورتی که چنین چیزی نیست. خلافکارانی که به پلیس و آتش نشان‌ها حمله کرده‌اند خواسته‌های مذهبی نداشتند."

شنبه صبح به نظر می‌رسد که آرامش به محله بازگشته است. ماشین‌های پلیس ضد شورش در محله دیده می‌شوند و در سرتاسر جزیره حفاظت از مکان های مذهبی مسلمانان افزایش یافته است. همچنین امروز تعدادی از مسلمانان برای عبادت به مسجدی که مورد حمله واقع شده بود بازگشتند.

شهردار آژاکسیو گفت: "من متاسفانه از اتفاقاتی که رخ داده متعجب نشدم. چندین ماه است که تنش در حال افزایش است و تنها یک اتفاق کوچک لازم بود تا شاهد آنچه رخ داد باشیم."

نخست وزیر فرانسه مانوئل والس و وزیر کشور برنارد کازنوو، همزمان خشونت علیه ماموران آتش نشانی و پلیس و همچنین هجوم به مکان مذهبی مسلمانان را محکوم کرده اند.

در فرانسه جایی که بزرگترین جامعه مسلمان در اروپا با نزدیک به ۵ میلیون نفر جمعیت زندگی می‌‌کنند، در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۷۴ تهدید و عملیات ضد مسلمانان ثبت شده است. عددی که ۲۸۱ درصد نسبت به دوره مشابه در سال قبل افزایش داشته است.

XS
SM
MD
LG