لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

ترکیه سفیر خود را از فرانسه فراخواند


عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه بیانیه تندی صادر کرده و می گوید برای کشور او قبول لایحه ای که آزادی رد اتهامات ناعادلانه و بی اساس علیه ترکیه را انکار می کند، غیر ممکن است
عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه بیانیه تندی صادر کرده و می گوید برای کشور او قبول لایحه ای که آزادی رد اتهامات ناعادلانه و بی اساس علیه ترکیه را انکار می کند، غیر ممکن است

پارلمان فرانسه لایحه جنجالی را تصویب کرد که انکار علنی قتل عام ارامنه توسط سربازان امپراتوری سابق عثمانی در نزدیک به یک قرن پیش را به عنوان نسل کشی جرم تلقی خواهد کرد.

مجلس نمایندگان پارلمان لایحه را روز پنجشنبه تصویب کرد. سنا نیز باید آنرا برای آن که جنبه قانونی پیدا کند از تصویب بگذراند.

ارمنستان از تصویب لایحه استقبال کرد، در حالی که ترکیه آن را با عصبانیت رد کرد و سفیر خود را برای رایزنی از پاریس فراخوانده و از سفیر فرانسه خواست آنکارا را ترک کند.

افزون بر این، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفت پروازهای نظامی فرانسه بر فراز ترکیه محدود خواهد شد. بولنت آرینچ، معاون نخست وزیر، این لایحه را خیانت به تاریخ نامید.

ارمنستان می گوید بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار ارمنی توسط ترک های عثمانی در جریان جنگ جهانی اول و پیش از آن کشته شده اند. ترکیه این نظر را که قتل ها به منزله نسل کشی بوده رد می کند و می گوید در این رقم گزافه گویی شده و ارامنه قربانی جنگ داخلی و نا آرامی ها شده اند.

لایحه جدید هرکسی را که علنا منکر نسل کشی شود، به یک سال زندان و۶۰ هزار دلار جریمه نقدی مجازات می کند.

ترکیه نسبت به پیامدهای وخیم تصویب لایحه برای مناسبات اقتصادی و سیاسی بین دو کشور هشدار داده بود. در پی تصویب لایحه، ترکیه گفت همچنین ممکن است شرکت های فرانسوی را از قراردادهای دولتی کنار بگذارد. دو کشور شریکان تجارتی بزرگی هستند.

روز سه شنبه، عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه بیانیه تندی صادر کرد و گفت برای کشور او قبول لایحه ای که آزادی رد اتهامات ناعادلانه و بی اساس علیه ترکیه را انکار می کند، غیر ممکن است. وی همچنین زمان ارائه لایحه و تصویب آن را تلاشی از سوی نیکولا سارکوزی رییس جمهوری برای کسب حمایت ۴۰۰ هزار ارامنه فرانسه در انتخاب دوباره او در سال ۲۰۱۲ دانست.

مناسبات فرانسه و ترکیه هم اینک بر سر مخالفت سارکوزی با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا متشنج است.

XS
SM
MD
LG