لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با پرزیدنت ترامپ: ما در مورد ایران هدف مشترکی داریم


امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، می گوید که در مورد ایران، با رئیس جمهوری آمریکا اهداف مشترکی دارد و هر دو خواهان اطمینان از دست نیافتن ایران به سلاح هسته ای، و همچنین کاهش فعالیت های موشکی و مهار منطقه ای ایران هستند.

به گزارش رویترز، آقای ماکرون، روز پنجشنبه ۱۶ خرداد با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در فرانسه دیدار و گفت و گو کرد.

آقای ماکرون گفت: «در مورد ایران فکر می کنم هدف مشترکی داریم. ما می خواهیم اطمینان یابیم آنها به سلاح هسته ای دست نمی یابند. ما پیمانی تا سال ۲۰۲۵ داشتیم و مایلیم که فراتر از آن برویم و برای دراز مدت [در این باره] قطعیت کامل داشته باشیم.»

او درباره اهداف بعدی گفت: «فعالیت مربوط به موشک های بالستیک کاهش یابد، و ایران در سطح منطقه ای مهار شود و هدف چهارمی داریم که صلح در منطقه است. برای ایجاد آن نیاز داریم که مذاکراتی را آغاز کنیم. ما نیاز داریم که مذاکرات جدیدی را آغاز کنیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، که وارد فرانسه شده است در حاشیه دیدار با رئیس جمهوری فرانسه به خبرنگاران گفت که آمریکا با فرانسه و دیگر متحدان خود برای ممانعت از دسترسی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای توافق دارد. او در بخشی از سخنانش درباره ایران گفت: «وضعیت آنها به عنوان یک کشور بسیار بد است» اما «​ما می توانیم این وضع را به سرعت تغییر دهیم.»

یک روز پیشتر، رئيس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با تلویزیون آی‌تی‌وی بریتانیا گفته بود که همیشه امکان استفاده ایالات متحده از گزینه نظامی علیه جمهوری اسلامی هم وجود دارد، اما او گفتگو با ایران را ترجیح می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG