لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

مظنون اصلی حملات پاریس از بیمارستان به زندان منتقل شد


پلیس بلژیک مظنون اصلی حملات تروریستی در پاریس را یک روز پس از دستگیری در بروکسل، روز شنبه از بیمارستان به زندان منتقل کرد. او در آنجا درباره حملات تروریستی پاریس مورد بازجویی قرار خواهد گرفت.

صلاح عبدالسلام، ۲۶ ساله، نخستین فرد از مظنونین است که زنده دستگیر می شود. او در پی اصابت گلوله ای به پایش در حمله پلیس در نزدیکی خانه والدینش به بیمارستان منتقل شد.

صلاح و مرد دیگری که "منیر احمد الحاج" معرفی شده است، قرار است در برابر یک قاضی حاضر شوند، او باید اتهامات را تفهیم کند و اجازه دهد برای پنج روز در بازداشت بمانند.

دادستان های فرانسه و بلژیک نیز روز شنبه در باره چگونگی انجام بازجوئی و تحقیقات به بحث پرداختند.

سرویس های امنیتی می خواهند از عبدالسلام اطلاعاتی در باره برنامه های گروه دولت اسلامی و ساختارهای آن، تماس هایش در اروپا و سوریه و شبکه های حمایتی و منابع مالی آن به دست آورند. طی چهارماه گذشته، نیروهای امنیتی فرانسه و بلژیک چندین نفر مرتبط با مظنونین اصلی را دستگیر کرده اند، اما هیچکدام از آنها نقش عمده ای نداشتند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، که هنگام دستگیری مظنون برای حضور در گردهمایی رهبران اروپا دربروکسل بود، گفته است فرانسه از بلژیک خواهد خواست عبدالسلام را تحویل دهد. اولاند گفت او که تبعه فرانسه است، مسلما در شب حمله در پاریس بود.

نخست وزیر بلژیک روسای امنیتی و اطلاعاتی را برای تشکیل دومین جلسه اضطراری شورای امنیت ملی در چهار روز فراخواند و وزیر خارجه به خبرنگاران گفت مقامات احتمالا حمله دیگری را خنثی کردند.

عبد السلام پس از بازگشت از پاریس به بروکسل چند ساعت پس از حملات ۱۳ نوامبر چهار ماه فراری بود. برادر بزرگتر او، صاحب میکده ای در بروکسل ، خودش را در خارج از رستورانی در پاریس منفجر کرد.

اولاند گفت در حملات به یک استادیوم ورزشی، چند بار و کافه و یک تالار کنسرت، افرادی بیشتر از آنچه در آغاز گمان می رفت درگیر بودند.

XS
SM
MD
LG