لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

اعلام همبستگی پژوهشگران فرانسوی با بازداشت‌شدگان دانشگاهی در ایران


اعتراضات سراسری ایران، ۱۱ مهر ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری ایران، ۱۱ مهر ۱۴۰۱

گروهی از جامعه دانشگاهی فرانسه، با «مروارید ایاز»، جامعه‌شناس ایرانی که در بازداشت جمهوری اسلامی است، اعلام همبستگی کردند و آزادی او را خواستار شدند.

خانم ایاز که مدرک دکترای خود را از فرانسه دریافت کرده‌، ابتدای مهر ماه در شهر رشت بازداشت شده‌ است.

این گروه از محققان فرانسوی، پیش‌تر نیز پشتیبانی خود را از «فریبا عادلخواه»، یکی دیگر از دانشگاهیان بازداشت‌ شده اعلام کرده‌ بود.

روز جمعه گذشته، آرش نعیمیان، «همسر مروارید ایاز»، خبر داد که این استاد دانشگاه «به کلانتری احضار، بازداشت و چند روز بعد به تهران منتقل شده‌ است.

موسسه تحقیقاتی مدرسه کاربردی مطالعات پیشرفته فرانسه، با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت خانم ایاز و نامشخص بودن محل نگهداری او اعلام کرد این جامعه‌شناس ایرانی که همزمان تابعیت فرانسه را هم دارد، از سال ۱۳۹۶ به طور کامل در ایران زندگی می‌کند.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، به‌تازگی خبر داده‌ است که پنج شهروند فرانسوی در ایران بازداشت هستند.

یکی از این افراد، فریبا عادلخواه، پژوهش‌گر ایرانی‌فرانسوی است که در ژوئن ۲۰۱۹ بازداشت و سپس به‌جرم «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده‌بود. خانواده او این اتهامات را به‌شدت رد می‌کند.

بنجامین بریر، یک شهروند فرانسوی دیگر است که در ایران محبوس است. او در ماه مه ۲۰۲۰ بازداشت و به‌اتهام «جاسوسی» به بیش از هشت سال زندان محکوم شد. او‌ نیز اتهاماتش را نپذیرفته‌ است.

همچنین در بهار امسال، سسیل کوهلر، مسئول اتحادیه معلمان فرانسوی و ژاک پاریس، شریک زندگی او که به ایران سفر کرده‌ بودند، به‌اتهام تلاش برای «برانگیختن ناآرامی‌های کارگری در جریان اعتصابات معلمان» بازداشت شدند.

اعترافات اجباری این دو، هفته گذشته به‌صورت ویدیویی از تلویزیون دولتی ایران، پخش شد.

به‌گفته وزارت امور خارجه فرانسه، نفر پنجمی نیز در این لیست قرار دارد که یک «فرانسوی است که از تهران عبور می‌کرد». او نیز به‌تازگی بازداشت شده‌ است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG