لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

رئیس جمهوری فرانسه و ولیعهد عربستان بر سر مسائل مختلف از جمله ایران گفتگو کردند


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در کاخ الیزه پاریس دیدار و گفت و گو کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که ولیعهد عربستان و رئیس جمهوری فرانسه در این دیدار بر سر مسائل دفاعی، اقتصادی و امنیتی و همچنین نگرانی از حمله شیمیایی در سوریه گفت و گو کردند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از امانوئل مکرون گزارش کرده است که این دو همچنین بر سر نیاز به توقف «توسعه طلبی» ایران و برخورد با برنامه موشکی ایران توافق کرده اند.

مکرون و بن سلمان قرار بوده است در این دیدار بر سر یک مشارکت استراتژیک نیز گفت و گو کنند.

اما گروه های حامی حقوق بشر روز دوشنبه از مکرون خواستند ولیعهد سعودی را به خاطر جنگ در یمن تحت فشار بگذارد و هشدار دادند که ریاض ممکن است در این جنگ از تسلیحات فرانسوی استفاده می‌کند.

در جنگ یمن بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند. عربستان، ایران را متهم می‌کند که از شورشیان حوثی دفاع می‌کند که دولت قانونی یمن را از صنعا بیرون کرده‌اند.

دیدار آقای سلمان با رئیس جمهوری فرانسه پس از بازدید چند هفته‌ای او از آمریکا صورت گرفت. مشاور امور خاورمیانه در انستیتوی روابط خارجی فرانسه درباره این دیدار گفت که ولیعهد عربستان سعودی که نماینده نسل جوان کشورش است، ریاض را بطور تمام و کمال به صورت متحد استراتژیک واشنگتن درآورده است.

دنیس باکارد، گفت: «نه تنها عربستان سعودی به صورت دوست نزدیک آمریکا در منطقه درآمده، بلکه این دوستی ویژگی خاصی پیدا کرده است. بنابراین برای امانوئل مکرون و محمد بن سلمان مهم است تا نشان دهند که فرانسه نیز از لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی شریک خوبی در منطقه است.»

او گفت که فرانسه باید ولیعهد عربستان را قانع کند که اروپا اهمیت خود در سیاست بین‌الملل را از دست نداده است و هنوز می‌تواند به عنوان وزنه قابل اعتنایی در خاورمیانه عمل کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز دوشنبه در پاریس با ادوارد فیلیپ، نخست وزیر، و ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، دیدار کرد.​https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG