لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

ولیعهد عربستان سعودی در پاریس با مقام های فرانسه دیدار کرد


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در اولین روز دیدار رسمی خود از پاریس با ادوارد فیلیپ، نخست وزیر، و ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، دیدار کرد.

بنا به گزارش‌ها، مذاکرات مقام‌های عربستان سعودی با مقام‌های فرانسوی که روز دوشنبه ۲۰ فروردین انجام شد، حول محور «تقویت پیوندهای فرهنگی و اقتصادی» دوجانبه دور می‌زد.

سازمان عفو بین‌الملل و تعداد انگشت شماری از فعالان حقوق بشر نیز در اعتراض به احتمال معامله تسلیحات سنگین بین پاریس و ریاض در محوطه برج ایفل دست به تظاهرات زدند.

سیلوی بریژیت ویلاین، رئیس شعبه عفو بین الملل در فرانسه گفت: «فرانسه تسلیحات، مواد و تجهیزاتی به عربستان سعودی می فروشد که احتمالا در جنگ داخلی یمن بکار گرفته خواهد شد. بنابراین از امانوئل ماکرون می‌خواهیم از انجام این معامله خودداری کند، و از مجلس این کشور هم می‌خواهیم که به قوه مجریه در این خصوص فشار بیاورد.»

در همین حال، بازدید ولیعهد عربستان سعودی از «استایش اف»، که بزرگترین پروژه کمک به شرکت‌های نوپا در اروپاست، به دلیل دیدار قبلی آقای سلمان با خاویه نیل، بزرگترین سرمایه گذار این پروژه، لغو شد.

مقام‌های استایشن اف، که رئیس آن یک آمریکایی ایرانی تبار به نام رکسانا ورزا ست، می‌گویند از دلیل اصلی لغو این دیدار اطلاع ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG