لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۲

ادامه اعتراضات «جلیقه زردها» در پاریس؛ معترضان خواهان استعفای رئیس جمهور فرانسه هستند


تظاهرات اعتراضی در فرانسه در حالی چهارمین هفته متوالی خود را پشت سر می‌گذارد که پلیس این کشور در مقابله با معترضان در روز شنبه از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آبپاش استفاده کرد.

رسانه‌های فرانسه گزارش دادند که در اعتراضات روز شنبه معترضان مشهور به «جلیقه زردها» در روز شنبه ۱۷ آذرماه در پاریس بیش از ۵۰۰ نفر دستگیر شدند که در حال حاضر ۳۶۱ نفر در بازداشت به سر می برند. آمار بازداشت‌شدگان در حال تغییر است.

گزارش ها حاکی است که در اعتراضات روز شنبه ۱۷ آذرماه و تا این لحظه نشانه‌ای از تخریب و غارت اموال در خیابان‌های پاریس از سوی «جلیقه زردها» دیده نمی شود اما ماموران پلیس در مقابله با معترضانی که به سوی کاخ ریاست جمهوری فرانسه در حرکت بودند از گاز اشک آور استفاده کرده است.

براساس گزارش برخی روزنامه نگاران در شبکه‌های اجتماعی از پاریس ماموران پلیس در اعتراضات روز شنبه با ماشین‌های آبپاش سعی کردند معترضان را عقب برانند.

خبرگزاری فرانس ۲۴ گزارش داد که اعتراضات جلیقه زردها در روز شنبه نسبت به هفته گذشته آرام‌تر است که دلیل آن استقرار نیروی زیاد امنیتی و پلیس در مناطق مختلف پاریس است.

در حال حاضر ۸۹هزار پلیس در سراسر فرانسه در حال آماده باش به سر می بند و در پاریس نیز حدود ۸هزار نیروی پلیس و ۱۲ خودرو زرهی در نقاط مختلف شهر برای مقابله با ناآرامی‌ها مستقر شده‌اند.

پیش از این مقامات فرانسه از تعطیلی امکان گردشگری پاریس از جمله برج ایفل و موزه لوور در روز شنبه خبر داده و از مغازه‌داران و کافه داران در خیابان شانزلیزه خواسته بودند که امروز این مکان‌ها را تعطیل کنند.

با این که پیش از این ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه روز سه شنبه ۱۳ آذر ابتدا از تعلیق و بعد از لغو کامل اجرای طرح افزایش مالیات بر سه نوع سوخت خبر داده بود اما ناآرامی‌ها از سوی «جلیقه‌ زردها» همچنان ادامه دارد.

مقامات دولتی نگرانند که تکرار خشونت موجب تضعیف اقتصاد و شک و تردید درباره توانایی دولت برای ماندن بر سر کار شود.

خبرنگار یورونیوز در صفحه توئیتر خود نوشت که معترضان در تظاهرات روز شنبه استعفای امانوئل مکرون از ریاست جمهوری را فریاد می زنند.

اما در شرایطی که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در روزهای اخیر واکنشی به این ناآرامی‌ها نداشته است، ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه روز شنبه اعلام کرد که این رویدادهای سراسری را از نزدیک تحت نظر دارد.

همچنین برخی از عکاسان و روزنامه نگاران حاضر در خیابان‌های پاریس در صفحه توئیتر خود گزارش می دهند که پلیس اقدام به ضبط تجهیزات آن‌ها کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز روز شنبه با انتشار توئیتی، گفت «روز و شب بسیار غمگینی» برای پاریس است. او همچنین در این توییت از توافق پاریس انتقاد کرد.

بنا به گزارش‌‎ها، کارکنان خطوط آهن، شبکه های بهداشتی و درمانی، و دانش آموزان مدارس نیز به دلایل مختلف، به جنبش موسوم به «جلیقه زردها» پیوسته اند.

معترضان معروف به «جلیقه زردها» که ابتدا به افزایش تعرفه مالیاتی گازوئیل و بنزین از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ معترض بودند، حالا به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون انتقاد دارند. آنها خواستار کاهش مالیات، افزایش نرخ حداقل دستمزد، بهبود مزایای بازنشستگی، و استعفای ماکرون هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG