لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

احتمال اعلام وضعیت اضطراری در فرانسه برای ناآرامی‌ها؛ ماکرون‌: با اخلال‌گران برخورد می‌کنیم


روز شنبه معترضان خشمگین خسارت هایی به شهر پاریس وارد کردند.
روز شنبه معترضان خشمگین خسارت هایی به شهر پاریس وارد کردند.

در حالی ناآرامی‌ها در فرانسه ادامه دارد که مقامات از احتمال برقراری وضعیت اضطراری در این کشور خبر می دهند و رئیس جمهور فرانسه نیز این درگیری‌ها را غیرقابل قبول توصیف کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، بنجامین گریوو سخنگوی دولت فرانسه روز یکشنبه ۱۱ آذر از احتمال برقراری وضعیت اضطراری در این کشور خبر داد و گفت:‌ «نخست‌وزیر و وزیر کشور فرانسه درباره تمام گزینه‌ها در نشست روز یکشنبه رایزنی خواهند کرد.»

گریفوو افزود: «ما باید درباره اقداماتی که می‌توان اجرایی کرد، فکر کنیم تا چنین وقایعی تکرار نشوند.»

پیش از این، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، ادامه درگیری‌ها و ناآرامی‌های اخیر این کشور را غیرقابل قبول توصیف و اعلام کرده بود که روز یکشنبه با مقامات درباره تظاهرات مردم فرانسه گفت‌وگو خواهد کرد.

ماکرون شنبه ‌شب در پایان نشست مشترک سران کشورهای گروه ۲۰ در یک نشست خبری که در بوئنس‌ آیرس برگزار شد، گفت که با اخلالگران امنیت در فرانسه «برخورد» خواهد شد و به حساب آن‌ها رسیدگی می شود.

رئیس جمهور فرانسه درباره معترضان معروف به «جلیقه زردها» گفت که «آنچه امروز در فرانسه رخ می‌دهد، ارتباطی به مطالبات مشروع‌‌ آن‌ها ندارد.»

معترضان بر روی دیوار شعار‌ «جلیقه زردها پیروز خواهند شد» نوشتند.
معترضان بر روی دیوار شعار‌ «جلیقه زردها پیروز خواهند شد» نوشتند.

اما شهر پاریس در فرانسه روز شنبه نیز با ناآرامی‌های گسترده‌ای از سوی معترضان روبرو شد. این ناآرامی‌ها به درگیری معترضان با نیروهای پلیس انجامید و ماموران برای پراکنده کردن افراد معترض از ماشین آبپاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند اما معترضان خود را به اطراف کاخ ریاست جمهوری رساندند.

نیروهای پلیس مقابل معترضان از ماشین آبپاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند
نیروهای پلیس مقابل معترضان از ماشین آبپاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که تا شنبه‌شب، ۲۵۰ نفر از معترضان در این ناآرامی‌ها دستگیر شده‌اند. این درحالی است که بیش از ۹۰ نفر از جمله ۱۴ نفر از نیروهای امنیتی نیز زخمی شدند.

همچنین «خبرگزاری فرانسه» گزارش داد که در جریان تظاهرات روز شنبه، ۷۵ هزار نفر حضور داشتند.

معترضان معروف به «جلیقه زردها» خواستار استعفای امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهور فرانسه هستند.
معترضان معروف به «جلیقه زردها» خواستار استعفای امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهور فرانسه هستند.

معترضان معروف به «جلیقه زردها» که ابتدا به افزایش تعرفه مالیاتی گازوئیل و بنزین از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ معترض بودند، این‌بار بر سیاست‌های اقتصادی «امانوئل ماکرون» انتقاد دارند و خواستار استعفای او هستند.

آخرین آمارها نشان می دهد، محبوبیت ماکرون در بین مردم کاهش ۳۰ درصدی داشته است.

دولت فرانسه در نظر دارد قیمت گازوئیل و بنزین را از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ افزایش دهد. پیش از این نیز سیاست‌های اقتصادی آقای ماکرون از جمله تغییر قوانین ساختاری راه‌آهن ملی فرانسه اعتراضات مردمی را در پی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG