لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

اعتراض های فرانسه؛ ماکرون با نمایندگان اتحادیه ها و رهبران سیاسی دیدار کرد


یکی از معترضان تصویر امانوئل ماکرون را در جریان اعترضات در پاریس حمل می کند.
یکی از معترضان تصویر امانوئل ماکرون را در جریان اعترضات در پاریس حمل می کند.

در پی چند هفته اعتراض های گسترده در فرانسه، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری این کشور بامداد دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری با سیاستمداران محلی و کشوری، نمایندگان اتحادیه‌ها و رهبران امور تجاری برای شنیدن نگرانی‌هایشان دیدار و گفتگو کرد.

آقای ماکرون عصر دوشنبه ۱۹ آذر نیز در یک سخنرانی تلویزیونی درباره اعتراضات خیابانی با مردم صحبت خواهد کرد.

فرانسه طی ماه گذشته شاهد اعتراض های گسترده مردمی، به ویژه در پاریس بوده است.

معترضان که جلیقه‌های زرد رنگ به تن دارند، در آغاز علیه مالیات بر سوخت خودرو تظاهرات می ‌کردند، که قرار بود از اول سال ۲۰۱۹ به اجرا گذاشته شود، اما حتی پس از لغو آن با خواست‌هایی دیگر به خیابان‌ها آمدند.

لغو مالیات بر اضافه کاری، تسریع در کاستن از مالیات ها و پرداخت پاداش سالانه به کارگران کم درآمد، از جمله اقداماتی است که دولت در نظر دارد در واکنش به خواست‌های معترضان به اجرا بگذارد.

در حالی که اعتراض‌ها در فرانسه برای چندمین هفته متوالی ادامه یافت، رئیس جمهوری ایالات متحده در چند توئیت «توافقنامه اقلیمی پاریس» را از جمله عوامل نارضایتی مردم فرانسه دانست و تاکید کرد که شاید زمان آن فرارسیده باشد به این معاهده پایان داده شود.

توافقنامه اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ توسط حدود ۲۰۰ کشور جهان برای کاهش گازهای گلخانه‌ای حاصل شد، اما ایالات متحده به رهبری پرزیدنت ترامپ سال گذشته رسما اعلام کرد از این توافق خارج می شود.

پرزیدنت ترامپ می گوید این توافق عادلانه تنظیم نشده و بخش زیادی از مشاغل آمریکایی را به خطر می اندازد. وی گفته بود تنها در توافقی شرکت می‌کند که دیگر کشورها هم به اندازه سهم خود حاضر باشند شرکت کنند.

روز یکشنبه مقام های فرانسوی به اظهارات پرزیدنت ترامپ واکنش نشان دادند.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه از رئیس جمهور آمریکا خواست در مسائل سیاسی این کشور مداخله نکند.

از سوی دیگر، ادوار فیلیپ نخست وزیر فرانسه گفته است در صورت صلح آمیز بودن اعتراضات، باید ادامه پیدا کند.

تظاهرات معترضان موسوم به «جلیقه زردها» روز شنبه به ناآرامی کشیده شد و مقامات فرانسه روز یکشنبه ۱۸ آذر ماه اعلام کردند بیش از ۱۷۰۰ نفر در جریان تظاهرات سراسری معترضان در سراسر فرانسه دستگیر شدند.

وزارت کشور فرانسه پیش از این اعلام کرده بود ۱۲۲۰ نفر بازداشت هستند، که از این تعداد ۱۷۳ نفر به زندان منتقل شده‌اند.

تظاهرات اعتراضی «جلیقه زردها» در هفته های اخیر خسارات بسیاری را به مراکز تجاری و میراث فرهنگی در پاریس وارد کرده است.

شهرداری پاریس در توئیتر اعلام کرد که بسیاری از مغازه‌ها در پایتخت بار دیگر مورد غارت قرار گرفتند.

این نا آرامی ها در روزهای پایانی چند هفته اخیر در سراسر کشور علیه افزایش هزینه های زندگی و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در شهرهای مختلف از جمله پاریس، مارسی، بوردو، لیون و تولوز آغاز شده و معترضان شعار «امانوئل ماکرون استعفا» سر داده‌اند.

گزارش‌ها و تصاویر متعددی از ناآرامی‌های روز شنبه از سوی خبرنگاران و عکاسان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است:

به گفته وزارت کشور فرانسه حدود ۱۳۶ هزار نفر در اعتراضات روز شنبه در سراسر کشور شرکت کردند.گزارش‌ها حاکی از آسیب دیدن بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان است.

همچنین معاون شهرداری پاریس به رادیو بین المللی فرانسه گفته است بیشتر نقاط پاریس تحت تاثیر خشونت معترضان قرار گرفته است. با این حال بر اساس گزارش‌ها، اماکن گردشگری پاریس، از جمله برج ایفل و موزه لوور، در روز یکشنبه بازگشایی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG