لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

میشل بارنیه: مهاجرت در فرانسه از کنترل خارج شده است؛ ادامه ورود مهاجران به لهستان از مرز بلاروس


میشل بارنیه، عکس از آرشیو
میشل بارنیه، عکس از آرشیو

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده سابق اتحادیه اروپا در مورد برگزیت که خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه آماده می‌کند، می‌گوید مهاجرت در فرانسه از کنترل خارج شده و امنیت فرانسه دیگر تضمین‌شده نیست.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه دوم آذر در گزارشی نوشت بارنیه همچنین از «افت زیاد» فرانسه انتقاد کرد و مدیریت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، را به چالش کشید.

بارنیه طرحی دارد که بر اساس آن او خواستار توقف موقت مهاجرت تا زمانی است که قوانین مهاجرتی فرانسه و اتحادیه اروپا اصلاح شود. همچنین او خواستار حضور نظامیان در مناطقی است که به نظر می‌رسد از کنترل نیروهای پلیس خارج شده است.

میشل بارنیه که گرایش سیاسی او در فرانسه راست میانه تلقی می‌شود، مورد این پرسش قرار گرفت که شاید با حرکت به سمت راست افراطی می‌خواهد رای‌دهندگان آن سو مانند حامیان ماری لوپن را جذب کند. او در پاسخ گفت: «من به مشکلاتی نگاه می‌کنم که کشورم با آن روبرو است.»

از سوی دیگر لهستان نیز روز سه‌شنبه دوم آذر اعلام کرد به رغم اقدامات انجام شده، هنوز حرکت مهاجران برای گذر از مرز بلاروس ادامه دارد.

آنا میخالسکا، سخنگوی نیروهای امنیت مرزی لهستان، گفت روز دوشنبه، حدود ۵۰ مهاجر تلاش داشتند از مرز گذر کنند و ۱۸ تن حتی توانستند برای مدت کوتاهی از موانع سیم‌ خاردار رد شوند.

کشورهای اروپایی در ماه‌های گذشته بلاروس را متهم کرده‌اند که بحران مهندسی شده مهاجرت ایجاد می‌کند، به این معنی که بلاروس مهاجران خاورمیانه‌ای را به سمت مرزهای اتحادیه اروپا از راه لهستان، لتیوانی و لتونی هدایت می‌کند.

بلاروس این اتهام را رد کرده و می‌گوید خود نیز با بحران روبرو است.

XS
SM
MD
LG