لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

اخبار ضد و نقیض از کشته شدن طراح حملات ترویستی پاریس


تصیوری از عبدالحمید اباعود عضو ۲۷ ساله بلژیکی گروه افراطی داعش که در یک وبسایت هوادار آن گروه منتشر شده است
تصیوری از عبدالحمید اباعود عضو ۲۷ ساله بلژیکی گروه افراطی داعش که در یک وبسایت هوادار آن گروه منتشر شده است

به دنبال عملیات روز چهارشنبه مأموران امنیتی فرانسه که منجر به درگیری شدید با مظنونان تروریستی ساکن در آپارتمانی در شمال پاریس شد، برخی رسانه‌ها از کشته شدن طراح حملات تروریستی اخیر پاریس در این عملیات خبر دادند.

نیروهای ویژه ضدتروریسم فرانسه از ساعت چهار صبح چهارشنبه، به محل اختفای یک گروه مظنون تروریستی که گمان می‌رفت رهبر عملیات مرگبار جمعه شب نیز در آنجا مخفی شده حمله کردند، اما با مقاومت شدید آنها روبرو شدند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، در تبادل آتش هفت ساعته حدود ۱۰۰ مأمور ویژه ضدتروریسم پلیس و ارتش فرانسه با اعضای این شبکه تروریستی، که در حال برنامه ریزی برای انجام عملیات تروریستی دیگری بودند، دو نفر از مظنونان کشته شده و هشت نفر از آنها نیز دستگیر شدند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در همین زمینه به نقل از دو مقام ارشد اروپایی از کشته شدن "عبدالحمید اباعود" در این عملیات خبر دادند، اما دادستانی پاریس اعلام کرد که تشخیص هویت کشته شدگان نیازمند انجام تحقیقات کارشناسی دقیق‌ از محل عملیات و بقایای اجساد کشته‌شدگان است.

با این حال، فرانسوا مولان دادستان کل پاریس تاکید کرده است که قطعاً عبدالحمید اباعود و صلاح عبدالسلام، دیگر مظنون اصلی حملات جمعه شب، در میان دستگیرشدگان عملیات امروز نیستند.

به گزارش واشنگتن پست، یک مقام ارشد امنیتی فرانسه که هویت او را فاش نکرد، از تایید یا تکذیب خبر کشته شدن اباعود خودداری کرده است.

عبدالحمید اباعود، شهروند ۲۷ ساله بلژیکی مراکشی تبار، مغز متفکر حملات ترویستی همزمان جمعه شب در سه نقطه مختلف پاریس، که منجر به کشته شدن ۱۲۹ نفر و زخمی شدن ۳۶۸ نفر شد، معرفی شده است.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا وی را یک مهره کلیدی داعش برای انجام عملیات تروریستی در خارج از عراق و سوریه معرفی کرده، که دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده ماه‌هاست به دنبال او هستند.

یکی از کشته شدگان عملیات امروز، زنی بود که جلیقه انفجاری خود را فعال کرد و جان خود را گرفت. با این حساب تا زمان تشخیص هویت نهایی نفر دوم، سرنوشت اباعود همچنان نامعلوم خواهد بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از منابع آگاه آمریکایی نوشت که باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده از پاریس خواسته است او را بطور مرتب در جریان عملیات روز چهارشنبه پلیس فرانسه قرار دهند.

آمریکا پیشتر از همکاری اطلاعاتی نزدیک واشنگتن و پاریس برای یافتن او و دیگر عاملان حوادث اخیر پاریس خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG