لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

فرانسه از بازداشت رضا خندان همسر نسرین ستوده ابراز تاسف کرد


 نسرین ستوده وکیل دادگستری و همسرش رضا خندان
نسرین ستوده وکیل دادگستری و همسرش رضا خندان

وزارت خارجه فرانسه در اقدامی کم سابقه به بازداشت رضا خندان ، همسر نسرین ستوده ، وکیل سرشناش مدافع حقوق بشر که او نیز زندانی است ابراز تاسف کرده است، در حالی که فرانسه به ندرت درباره حقوق بشر در ایران اظهار نظر کرده است.

به گزار ش خبرگزاری ها، ابراز تأسف فرانسه می تواند بر مناسبات متشنج پاریس و تهران، بر سر برنامه موشکی جمهوری اسلامی و اقدامات بی ثبات کننده آن در منطقه تاثیر بگذارد.

فرانسه به همراه بریتانیا و آلمان برای حفظ توافق اتمی موسوم به برجام، که آمریکا از آن خارج شده است، تلاش می کند. اما ، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، در ماه های اخیر به فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه و برنامه موشکی بالستیک آن نیز اعتراض کرده است.

رضا خندان که برای آزادی همسرش از زندان فعالیت می کرد، پیشتر در فیس بوک خود نوشته بود وزارت اطلاعات اورا احضار کرده، اما وقتی تلفنی به غیر عادی بودن این احضاریه اعتراض کرد به او گفتند پس بازداشت می شوید.

رضا معینی مسئول بخش ایران در سازمان گزارشگران بدون مرز در مصاحبه ای با بخش فارسی صدای آمریکا، جزئیات بیشتر را در مورد غیر قانونی بودن بازداشت رضا خندان می گوید: «با آن که مقامات رسمی جمهوری اسلامی دلائل این بازداشت را اعلام نکرده اند اما به نظر می رسد این بازداشت در پی فعالیت های آقای رضا خندان باشد، در چارچوب اطلاع رسانی پیرامون وضعیت همسرشان به ویژه از ۱۱ روز پیش که خانم نسرین ستوده در اعتراض به بازداشت و محکومیت خودشان دست به اعتصاب غذا زده اند.»

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در توییتی فارسی، نگرانی واشنگتن را از بازداشت آقای خندان اعلام کرده است

XS
SM
MD
LG