لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

فرانسه تهدید ایران به تسریع غنی‌سازی را نگران‌کننده دانست و از تهران خواست به تعهدات برجام بازگردد


اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه
اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه

فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ مهر از ایران خواست به تعهدات برجامی خود باز گردد و تهدید اخیر تهران به سرعت بخشیدن بیشتر به برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود از ماه آینده را «بخصوص نگران‌کننده» دانست.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست خبری روزانه خود گفت «ایران باید از گذر به مرحله جدید بخصوص نگران‌کننده و اقدامات تازه‌ای که می‌تواند به تشدید تنش‌ها کمک کند پرهیز کند.»

جمهوری اسلامی گفته است این تصمیم را از ششم نوامبر اجرایی خواهد کرد و به نوشته رویترز، دیپلمات‌ها نگران هستند که این تصمیم، قدرت‌های اروپایی که برای نجات برجام تلاش می‌کنند را وادار به واکنش کند.

ایالات متحده آمریکا می‌گوید توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG