لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

فرانسه: اقدامات هسته‌ای ایران «منفی» است؛ مسیر گفت‌وگو هنوز باز است


ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه - آرشیو
ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه - آرشیو

وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه ۱۷ شهریور ضمن «منفی» خواندن تصمیم ایران برای کاهش بیشتر تعهدات این کشور به برجام، تاکید کرد که راه گفت‌و‌گو هنوز باز است.

به گزارش رویترز، ژان ایو لودریان به شبکه یوروپ۱ گفت: «اقداماتی که آنها انجام داده‌اند منفی است، اما تعیین‌کننده نیست. مسیر گفت‌وگو هنوز باز است و آنها می‌توانند برگردند.»

وی در ادامه خاطر نشان کرد که ایران هنوز چندین ماه با دستیابی به بمب هسته‌ای فاصله دارد.

جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۶ شهریور از نقض یکی دیگر از موارد توافق شده در برجام، یعنی آغاز به کار دو نوع سانتریفیوژ نسل جدید، خبر داد.

پیش از این نیز ایران از نقض یکی دیگر از مفاد برجام، یعنی پایبندی به محدودسازی غنی سازی مطابق با میزان توافق شده در توافق هسته‌ای، خبر داده بود.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و به بی‌ثباتی در خاورمیانه دامن می‌زند.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG