لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

مخالفت فرانسه با حضور ایران در کنفرانس سوریه


وزیرامورخارجه فرانسه شرکت ایران در کنفرانس پیشنهادی صلح سوریه را رد کرده است و می گوید تهران درمناقشه درگیر بوده است و علاقه ای به صلح ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لورن فابیوس که روز دوشنبه میزبانی جلسه ای با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درپاریس را برعهده خواهد داشت، روز شنبه در راه ابوظبی برای ملاقات با وزیر امور خارجه امارات متحده عربی به خبرنگاران گفت برای نشاندن طرف های متخاصم پشت میز مذاکره «عصای جادویی» وجود ندارد، هرچند به نظرمی رسد دولت اسد موافقت کرده است در کنفرانس حضور یابد.

روسیه گفته است ایران باید در کنفرانس صلح گنجانده شود، اما فابیوس گفت حضور ایران درسوریه از طریق افسرانی که عملیات را هدایت می کنند و از طریق حزب الله، نشان داد جایی در میز مذاکره ندارد.

او گفت «روس ها می خواهند ایران درکنفرانس باشد، ولی ما مخالفیم زیرا ایران دنبال راه حل سیاسی نیست وبرعکس مستقیما وارد جنگ شده است.»

ایران تکذیب کرده است که نیروهای آن از ارتش اسد پشنیبانی می کنند، ومی گوید اتهامات ساخته و پرداخته «دشمنان واقعی سوریه» است.

فابیوس همچنین گفت با مذاکراتی که قرار است اواخر سال بین قدرت های عمده درباره برنامه اتمی ایران صورت گیرد، موافقت با شرکت ایران در کنفرانس مذاکرات را پیچیده خواهد ساخت.
XS
SM
MD
LG