لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

لوموند: شراب "دیدار رسمی" روحانی و اولاند را به "دیدار کاری" تبدیل کرد


دیدار فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه (راست) و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد - سپتامبر ۲۰۱۳
دیدار فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه (راست) و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد - سپتامبر ۲۰۱۳

به دنبال گزارش یک شبکه رادیویی فرانسه درباره لغو ضیافت ناهار رؤسای جمهوری فرانسه و ایران به دلیل پذیرایی با شراب، روزنامه لوموند از عصبانیت مشاوران کاخ الیزه در این مورد خبر داد و گفت این ضیافت به یک "دیدار کاری" تبدیل شده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قرار است در روزهای آینده برای دیدار و گفت‌وگو با فراسوا اولاند همتای فرانسوی خود راهی پاریس سفر شود؛ اما رادیو آر‌تی‌ال فرانسه روز دوشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که هیات ایرانی از کاخ الیزه خواسته است که در ضیافت ناهار دو رئیس جمهور شراب سرو نکند؛ خواسته‌ای که از جانب میزبان فرانسوی به خاطر "احترام به سنت‌های جمهوری فرانسه" رد شده‌ است.

در مقابل کاخ الیزه برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد برگزاری یک صبحانه با حضور دو رئیس‌جمهوری را داده، که از جانب طرف ایرانی پذیرفته نشده‌ است.

ناهار رسمی روحانی و اولاند به خاطر مخالفت هیات ایرانی با سرو شراب به دیدار کاری تبدیل شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

روزنامه لوموند روز سه‌شنبه نوشت که مشاوران کاخ الیزه عصبانیت خود را در مقابل این اتفاق را پنهان نمی‌کنند و در حالی که قرار است در دیدار دو رئیس جمهوری مسایل مهم منطقه‌ای از جمله موضوع سوریه، تروریسم و اجرایی شدن توافق هسته‌ای مورد بحث قرار گیرد، این اتفاق را "مضحک" توصیف می‌کنند.

اصرار فرانسوی‌ها بر حفظ سنت خود و سرو شراب در ضیافت های رسمی، در سفر محمد خاتمی به فرانسه نیز موجب لغو برنامه ناهار رئیس جمهوری ایران و ژاک شیراک شده بود.

با توجه به اتفاقات پیش آمده قرار است، رئیس جمهوری ایران در قالب یک "دیدار کاری" با همتای فرانسوی خود گفت‌وگو کند. روزنامه لوموند به نقل از کاخ الیزه گزارش داد که در نظام تشریفاتی جمهوری فرانسه "دیدار رسمی" لزوما باید همراه با صرف غذا و پذیرایی با شراب باشد، در حالی که در یک "دیدار کاری" این الزامات وجود ندارد.

با وجود لغو شدن برنامه ناهار، حسن روحانی قرار است ۲۶ آبان ماه (۱۷ نوامبر) در پاریس با همتای فرانسوی‌اش فرانسوا اولاند به مدت دو ساعت در کاخ الیزه دیدار کند.

به گفته کاخ الیزه برنامه دیدارهای سفر آقای روحانی به فرانسه هنوز به طور کامل نهایی نشده و قرار است این هفته نمایندگانی از وزارت امور خارجه فرانسه برای نهایی کردن آن به تهران سفر کنند.

حسن روحانی علاوه بر فرانسوا اولاند با امانوئل ماکرون وزیر اقتصاد و همچنین روسای شرکت‌های بزرگ فرانسوی مثل اورنج (حوزه مخابرات)، توتال(حوزه نفت)، آکورد (حوزه گردشگری و هتل‌داری) نیز دیدار خواهد کرد.

سفر اروپایی حسن روحانی از سه روز پیش از دیدار با آقای اولاند آغاز می شود.

بر اساس اعلام دفتر رئیس جمهوری ایران، وی روز شنبه ۲۳ آبان ماه برای دیدار با نخست وزیر و رئیس جمهوری ایتالیا به رم سفر خواهد کرد. او در این سفر قرار است در واتیکان با پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و دیگر مقامات واتیکان دیدار کند.

سخنرانی در مجمع عمومی سازمان یونسکو از دیگر برنامه های رئیس جمهوری ایران در سفر به اروپاست.

XS
SM
MD
LG