لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

ضیافت ناهار روحانی و اولاند با اعتراض ایران به پذیرایی با شراب، لغو شد


در حالیکه حسن روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران، در روزهای آینده برای دیدار با فرانسوا اولاند به پاریس سفر خواهد کرد، بر اساس گزارش‌ رادیو آر‌تی‌ال فرانسه از هم اکنون می‌دانیم که دو رئیس جمهور ناهار را با هم صرف نخواهند کرد.

رادیو آر‌تی‌ال به نقل از منابع آگاه گزارش می‌دهد که هیات ایرانی از کاخ الیزه خواسته است که در ضیافت ناهار دو رئیس جمهور شراب سرو نکند؛ خواسته‌ای که از جانب میزبان فرانسوی به خاطر احترام به سنت‌های جمهوری فرانسه رد شده‌است. در مقابل کاخ الیزه برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد برگزاری یک صبحانه با حضور دو رئیس‌جمهوری را داده، که از جانب طرف ایرانی پذیرفته نشده‌است.

اصرار فرانسوی‌ها بر حفظ سنت خود و سرو شراب در ضیافت های رسمی، در سفر محمد خاتمی به فرانسه نیز موجب لغو برنامه ناهار رئیس جمهوری ایران و ژاک شیراک شده بود.

با وجود لغو شدن برنامه ناهار، حسن روحانی قرار است ۲۶ آبان ماه (۱۷ نوامبر) در پاریس با همتای فرانسوی‌اش فرانسوا اولاند به مدت دو ساعت در کاخ الیزه دیدار کند. مسئله تروریسم و بحران سوریه محور اصلی گفتگوی دو رئیس‌جمهور خواهد بود.

حسن روحانی علاوه بر فرانسوا اولاند با امانوئل ماکرون وزیر اقتصاد و همچنین روسای شرکت‌های بزرگ فرانسوی مثل اورنج (حوزه مخابرات)، توتال(حوزه نفت)، آکورد (حوزه گردشگری و هتل‌داری)… نیز دیدار خواهد کرد.

سفر اروپایی حسن روحانی از سه روز پیش از دیدار با آقای اولاند آغاز می شود. بر اساس اعلام دفتر رئیس جمهوری ایران، آقای روحانی روز شنبه ۲۳ آبان برای دیدار با نخست وزیر و رئیس جمهوری ایتالیا به رم سفر خواهد کرد. او در این سفر قرار است در واتیکان با پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و دیگر مقامات واتیکان دیدار کند.

سخنرانی در مجمع عمومی سازمان یونسکو از دیگر برنامه های رئیس جمهوری ایران در سفر به اروپاست.

XS
SM
MD
LG