لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

شماری از معترضین به حضور مهاجران در فرانسه بازداشت شدند


پلیس فرانسه ۱۴ معترض به اردوگاه مهاجران در ناحیه بندری کاله را دستگیر کرده است. این اقدام روز شنبه و پس از آن صورت گرفت که آنها در اعتراض به حضور خارجی ها در فرانسه، پل ها را بستند، لاستیک های اتومبیل را آتش زدند و از خارجی ها خواستند فرانسه را ترک کنند.

معترضین که خود را "نسل هویت" می نامند، با بیرق هایی که روی آنها شعارهایی علیه مهاجران نوشته شده بود تجمع کردند و در یک اطلاعیه مطبوعاتی گفتند پل هایی را که به مهاجران اجازه می دهد به کاله برسند اشغال کرده اند.

کاله به گلوگاهی برای مهاجرانی که امیدوار هستند با عبور از کانال مانش به بریتانیا برسند تبدیل شده است. هزاران پناهجو در یک اردوگاه آوارگان که به دلیل شرایط ناهنجار زندکی به "جنگل" معروف شده، جمع شده اند. چندین اردوگاه کوچکتر دیگر نیز در امتداد ساحل شمالی فرانسه وجود دارد.

روز جمعه، نیروهای امنیتی در کاله پنج مرد را که اونیفورم پلیس پوشیده بودند به ظن حمله به مهاجران بازداشت کردند.

رئیس جمهوری مقدونیه پیشتر گفت کشورش مجبور شده است هزینه اقدامات اتحادیه اروپا در بحران جاری مهاجران را پرداخت کند، و تا کنون ۲۸ میلیون دلار در این راه هزینه کرده است.

جرج ایوانف در مصاحبه ای با روزنامه آلمانی بیلد گفت مقدونیه از این وضع به ستوه آمده و اتحادیه اروپا کوچکترین کمکی در تامین هزینه ها نکرده و نگرانی های امنیتی کشور را کاملا نادیده گرفته است.

ایوانف همچنین گفت پلیس حدود ۹ هزار گذرنامه جعلی یا مسروقه از مهاجران گرفته است و شکایت کرد آلمان اطلاعات درباره مهاجران یا اسلامگرایان افراطی را با کشورهای دیگر به اشتراک نگذاشته است.

پیشتر در روز پنجشنبه، اتریش تصمیم مقدونیه و سه کشور دیگر بالکان برای بستن مرزهایشان به روی تقریبا تمام مهاجران را تایید کرد.

در رویدادی دیکر، خبرگزاری های ترکیه گزارش دادند پنج مهاجر، شامل یک نوزاد سه ماهه، در غرق شدن قایق حامل مهاجران افغان و ایرانی که عازم جزیره یونانی لسبوس بود، جان سپردند.گارد ساحلی ۹ نفر را نجات داده و دو نفر مفقود هستند.

XS
SM
MD
LG