لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

کاخ الیزه:گروگان فرانسوی در نیجریه آزاد شد


همسر گروگان فرانسوی آزادی او را بر صفحه تلویزیون تماشا می کند، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳
همسر گروگان فرانسوی آزادی او را بر صفحه تلویزیون تماشا می کند، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳

فرانسیس کولومپ، پس از یک سال اسارت در دست شبه نظامیان اسلام گرا در نیجریه آزاد شده است.

دفتر رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد فرانسیس کولومپ، مهندس فرانسوی ۶۳ ساله که حدود یک سال در دست شبه نظامیان اسلام گرا در نیجریه اسیر بود، آزاد شده است.

به گزارش رویترز یک منبع نزدیک به دولت فرانسه گفته است که گروگان فرانسوی توانسته است بگریزد. اما وزارت خارجه فرانسه این خبر را تکذیب کرد.

کولومپ در دسامبر سال گذشته توسط ۳۰ مرد مسلح در شهر مرزی ریمی در نیجریه که مرکز عملیات شاخه آفریقای شمالی القاعده (القاعده مغرب اسلامی) است، به گروگان گرفته شد.

در بیانیه فرانسوا اولاند که به این مناسبت منتشر شده آمده است:«رئیس جمهوری مراتب قدردانی خود را از مقام های نیجریه که با مقام های فرانسوی در این اقدام همکاری نزدیک داشتند ابراز می کند».

به گفته یک مقام دیپلماتیک فرانسوی کولومپ بسیار ضعیف و لاغر شده اما مجروح نیست. سخنگوی وزارت دفاع نیجریه هنوز در این باره ابراز نظری نکرده است.

در ۲۹ اکتبر نیز چهار گروگان دیگر که توسط گروه القاعده اسلامی ربوده شده بودند، پس از سه سال اسارت، آزاد شدند.

در حال حاضر هفت فرانسوی در کشورهای سوریه، مالی و نیجریه در اسارت به سر می برند.

در ماه سپتامبر کولومپ که مهندس شرکت فرانسوی ورنیه برای بازیابی انرژی است، در ویدیویی سه دقیقه ای که بر یک سایت جهادی منتشر شد، درخواست کمک کرده بود.

گروه انصارو که مسئول این گروگان گیری است، اندکی پس از ربودن او گفته بود که اسارت او به تلافی عملیات نظامی فرانسه علیه شورشیان جهادی در مالی و قانون منع پوشش روبنده انجام گرفته است.

گروه انصارو در فهرست گروه های تروریستی بریتانیا قرار دارد. بریتانیا این گروه را هم جهت با القاعده و مسئول ربودن یک بریتانیایی و یک ایتالیایی می داند که سال گذشته پس از شکست عملیات برای نجات آنان، کشته شدند.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه که اولاند را درسفرش به اسرائیل همراهی می کند، بزودی برای تحویل گرفتن کولومپ به نیجریه خواهد رفت.
XS
SM
MD
LG