لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

فرمانده ارشد القاعده در مالی کشته شد


گزارش شده است نیروهای فرانسه و چاد که با ستیزه گران اسلامگرا در کوهستان های دوردست در شمال مالی می جنگند یک فرمانده ارشد القاعده مغرب اسلامی را کشته اند، که به نام عبدالحمید ابوزید (Abdelhamid Abou Zeid) شناخته می شد، اما هنوز سرنوشت دست کم چهار گروگان فرانسوی که تصور می رود در اسارت ابوزید بودند، نامعلوم باقی مانده است.

رئیس جمهوری چاد می گوید ابوزید و یک فرمانده دیگر القاعده جزو افرادی بودند که در عملیات جاری نظامی در منطقه کشته شدند. مقامات فرانسوی گزارش ها را تائید نکرده اند.

اگر کشته شدن این جهادی الجزایری الاصل تائید شود، ضربه ای جدی علیه شورشیان مرتبط با القاعده است، که در آوریل گذشته شمال مالی را تحت کنترل خود درآوردند.

ابوزید را انعطاف ناپذیر، خشن، با هوش، نترس، افراطی و بی رحم توصیف کرده اند. او متولد الجزایر است و فرماندهی گردان جنوبی القاعده مغرب اسلامی، موسوم به آکیم (AQIM) را برعهده داشت. گردان تحت فرماندهی او یکی از افراطی ترین جناح های آکیم شناخته می شود.

ابوزید، در سال های دهه ۱۹۹۰ هنگامیکه کالا قاچاق می کرد، در جنبش های مسلح اسلامگرای الجزایری نیز می جنگید. او حدود ده سال پیش در چارچوب جنبش سلفی الجزایر، که بعدا در سال ۲۰۰۶ با نام آکیم ظاهرشد، راه کشور مالی را در پیش گرفت.

ایسلمو اولد مصطفی (Isselmou Ould Moustapha) روزنامه نگار موریتانیائی و کارشناس در امور آکیم می گوید نیروهای فرانسه و متحدانش در مالی با کشتن ابوزید، ضربه ای شدید به یک دشمن نیرومند وارد ساخته اند.

به گفته وی، ابوزید یکی از "جسورترین و سرنوشت سازترین" فرماندهانی بود که نیروهای ائتلافی در مالی با وی روبرو بودند، هر چند که هنوز مقام امیری صحرا یا فرماندهی عملیات جنوبی آکیم را بر عهده نداشت.

مصطفی می گوید طی ده سال گذشته ابوزید با حملاتی که علیه ارتش های موریتانی، نیجریه و مالی انجام داد، برای خود شهرتی به عنوان طراح آدم ربائی ها و گروگانگیری ها در سال های ۲۰۰۸، ۲۰۰۹و ۲۰۱۰ کسب کرد. مصطفی از ابوزید به عنوان فرمانده ای قدرتمند با قابلیت بسیج جنگجویانی مصمم نظیر خود یاد می کند.

ابوزید از سال ۲۰۰۳ به بعد با مشارکت در ربودن و به گروگان گرفتن دهها اروپائی در منطقه موسوم به ساحل، نزد جامعه بین المللی بدنام شد.

او با این عملیات دهها میلیون دلار باج گرفت که به گفته تحلیلگران در تامین مخارج برای آکیم نقش عمده ای داشت ضمن آنکه همواره در نقش مذاکره کننده ای سرسخت ظاهر می شد.

گفته می شود ابوزید در اعدام دو گروگان نیز دست داشت: یکی ادوین دیر (Edwin Dyer) توریست بریتانیائی در سال ۲۰۰۹ و دیگری میشل جرمانیو (Michel Germaneau) امدادگر فرانسوی در سال ۲۰۱۰
XS
SM
MD
LG