لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۷

ارزیابی های اولیه حاکی از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات فرانسه است


ارزیابی های اولیه حاکی از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات فرانسه است
ارزیابی های اولیه حاکی از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات فرانسه است

خبر گزاری اسوشیتد پرس از فرانسه، نتایج اولیه انتخابات از پیشی گرفتن فرانسوا اولاند سوسیالیست بر نیکلا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه خبر می دهد.

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است تا ساعتی دیگر اعلام شود. فرانسوی ها امروز، یکشنبه ششم ماه مه، هفدهم اردیبهشت ، به پای صندوق های رای رفتند تا رئیس جمهوری خود را، برای پنج سال آینده انتخاب کنند. به نظر می رسد که فرانسوا اولاند ۵۷ ساله سوسیالیست با برجسته کردن سیاست ریاضت کشی اقتصادی نیکلا سرکوزی ، و اعلام برنامه مبتنی بر رشد خود، توانسته باشد نظر منفی مردم فرانسه را علیه رئیس جمهوری محافظه کار کنونی برانگیخته تا او را در سراشیبی شکست قرار دهد.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه سرنوشت بحران بدهی فرانسه، مدت اقامت نیروهای فرانسوی در افغانستان، و نقش سیاسی و نظامی فرانسه را در صحنه بین المللی تعیین خواهد کرد.

سرکوزی و اولاند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ با شعار:" فرانسه قدرتمند" ، و " تغییر، هم اکنون " به میدان آمدند. اولاند توانست در دور اول انتخابات برای نخستین بار در تاریخ جمهوری پنجم، رئیس جمهوررا در دور اول شکست دهد.

ناکامی سرکوزی در برابر اولاند و در میان رای دهندگان فرانسوی را، در درجه اول باید در میان عوامل اقتصادی و سیاست های اقای سرکوزی جست و جو کرد. فرانسه سرکوزی کوشید مانند دیگر کشورهای با واحد پولی یورو سیاست سفت کردن کمربندها را درپیش گیرد و برنامه هایی برای کاستن از هزینه ها، مانند کاهش استخدام های دولتی، منظور کرد.

علاوه بر سیاست اقتصادی ، شخصیت و منش آقای سرکوزی نیز که به نظر فرانسویان گستاخانه و بی نزاکت است، نقش موثری در عدم محبوبیت او در میان رای دهندگان فرانسوی دارد. با این حال او روز جمعه در برنامه رادیوی اوروپ ۱، به مردم فرانسه وعده داد که روز یکشنبه شاهد پیروزی غیرمنتظر او خواهند بود. او افزود که این بیش از هرچیز به طرز رای دادن رای دهندگان بستگی دارد تا نظر خواهی ها. نظرخواهی ها تاکنون از برتری اولاند حکایت دارند.

اولاند بخشی از پیروزی خود را مرهون عدم محبوبیت سرکوزی است. برخی از فرانسوی ها می گفتند که امیدی به وقوع معجزه ندارند ودر واقع معنای رایشان بیش از آن که به هواداری از اولاند باشد، علیه سرکو زی است. یک رای دهنده گفت با آن که میداند رای دادن به اولاند خودکشی ست اما به او رای می دهد. فرانسوا بایرو که حزب میانه روی او بیش از ۹ در صد از آرا را در دور اول به دست آورده است، پس از مناظره انتخاباتی روز چهارشنبه سرکوزی و اولاند اعلام کرد که به خاطر روش گستاخ و بی ادبانه او در مناظره از اولاند حمایت می کند.

اما امید سرکوزی به کسب آرای رای دهندگانی ست که به خاطر نظرگاه های مارین لوپن در مورد مهاجران در فرانسه به حزب او رای دادند.

مردم فرانسه همچنین به شیوه تصمیم گیری سرکوزی و این که او در کارها به مشورت تن نمی دهد معترض اند.

رای گیری روز یکشنبه از ساعت شش صبح آغاز شد و تا شش بعد از ظهر ادامه دارد. فرانسویان خارج از کشور روز شنبه در نمایندگی های فرانسه رای خود را به صندوق ها انداختند. اولاند روز یکشنبه رای خود را در "تول"، شهر زادگاهش ، به صندوق سپرد. شهری که مردمش درباره او احساساتی چند گانه دارند. برای بسیاری از آن ها که عادت داشته اند اورا سال ها در مقام یک مسئول اداری و نماینده مجلس از منطقه کورز ، در خیابان های شهر ببینند و گاه سلامی و خوش و بشی کنند، یا شکایت و درددلی داشته باشند، اکنون دیدن و پذیرفتن او در مقام ریاست جمهوری برایشان آسان نیست. با این حال خاطره مردم از خدمات اولاند به منطقه شان مثبت است.

دردور اول انتخابات، اولاند در کل بیش ازیک میلیون رای بیش از سرکوزی کسب کرد. در این انتخابات ۱۰ کاندیدا در برابر یک دیگر وارد میدان مبارزه شدند.

در دور اول انتخابات بیش از ۸۰ درصد از کل واجدان شرائط رای دهندگی به پای صندوق ها رفتند. رقمی که بسیار بیش از آن بود که انتظار می رفت. نظر سنجی های روزهای جمعه و پنجشنبه حاکی از آنست که در صورت شرکت بیشتر مردم در روز یکشنبه شانس پیروزی سرکوزی بالا خواهد رفت. نظرسنجی آژانس "بی وی ا" ۵۲ و نیم در صد به نفع اولاند و ۴۷ و نیم در صد به نفع سرکوزی را نشان میدهد. آژانس نظر سنجی "سی اس ا" شانس اولاند را ۵۳ درصد و سرکوزی را ۴۷ درصد نشان داده است. این دو نظرسنجی پس از مناظره تلویزیونی دو رقیب انتخاباتی انجام گرفت. هردو نظر سنجی تلفنی بود. اولی از میان ۲۱۶۱ نفر و دومی از میان ۱۱۲۳ پاسخ دهنده صورت گرفت. هردو نظر سنجی پس از مناظره انتخاباتی چهارشنبه بود که سرکوزی امید داشت در آن پشت حرف را به خاک خواهد رساند.

سرکوزی نیمروز روز یکشنبه همراه با بانوی اول فرانسه، کارلا برونی – سرکوزی در محله اعیان نشین شانزدهم پاریس رای خود را به صندوق انداخت. روز جمعه از او پرسیدند در صورت شکست چه برنامه ای دارد ، گفت: «کشور به راهش ادامه می دهد. سرنوشت کشور مهم تر از سرنوشت یک فرد است. » او افزود «همین که انتخابات تمام می شود بیشتر مایه آسودگی خیال است تا تشویش و نگرانی ».

بر اساس قوانین فرانسه برای پیش گیری از تاثیرگذاری، تا پیش از پایان انتخابات کسی حق اعلام نتیجه آن را ندارد و تخلف از آن جریمه ای برابر با ۷۵ هزار یورو در پی دارد. با اینحال انتظار می رود که همان طور که هفته پیش در دور اول روی داد ، روز یکشنبه نیز نتیجه انتخابات زودتر از موعد از طریق توییتر یا روش های دیگر اینترنتی گزارش شود.

XS
SM
MD
LG