لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

فارن پالسی: هواپیمایی ماهان ویروس کرونا را گسترش داد و در مورد آن دروغ گفت


نشریه فارن پالسی در گزارشی به نقش شرکت هواپیمایی ماهان ایر در شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و آن را نشانه وابستگی شدید ایران به چین دانست.

در این گزارش که روز دوشنبه ۱۱ فروردین منتشر شد آمده است، چند دلیل وجود دارد که ایران به کانون همه‌گیری ویروس کرونا در خاورمیانه تبدیل شده است. مخفی کردن آن، نبودِ توانایی تست کردن، مخالفت با بستن شهرها و اماکن مقدس شیعیان، خرافات، سیاسی‌کاری، پروپاگاندایی که ایران با توسل به آن به طور معمول همه چیز را به گردن دشمن می‌اندازد، و نبود جدیت در مقابله با این بحران، شماری از این دلایل هستند.

گزارش فارن پالسی می‌افزاید، به این فهرست باید شرکت هوایی ماهان ایر، که مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در فهرست تروریسم است، را نیز اضافه کرد. این شرکت هوایی به رغم تمامی هشدارهای داده شده، پروازهای خود به چین را لغو نکرد و پروازها به پکن، شانگهای، گوانگ‌ژو، و شن‌ژن را ادامه داد.

این گزارش همچنین می‌گوید ماهان ایر دروغ را هم در برنامه خود گذاشت. برای مثال ماهان ایر اول اسفند ۹۸ گفت که پروازهای اخیرش به چین، فقط انتقال کالاهای بشردوستانه بوده است؛ در حالی که تمامی بررسی داده‌های تعقیب پرواز نشان می‌دهد این پروازها مسافرتی بوده و انتقال کالا در کار نبوده است.

گزارش فارن پالسی می‌افزاید کارهای ماهان ایر، یکی دیگر از نشانه‌های وابستگی شدید ایران به چین است که از زمان بروز بحران شیوع ویروس، بیشتر هم شده است.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۲۷۵۱ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۴۱ هزار و ۴۹۵ نفر رسید. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG