لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر


چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر

**کاوش در مورد پناهجويی نرگس کلهر**لس آنجلس تايمز: چين عمده ترين دشواری فراروی غرب برای تحريم جمهوری اسلامی است**خروج چانگرای از ائتلاف با موگابه**خبرهايی از عراق، افغانستان، سودان، پاکستان و کره شمالی**

کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران

واشنگتن پست به نقل از خبرگزاری رويترز می نويسد سازمانهای اطلاعاتی آمريکا مشغول بررسی امکان بازنويسی يک گزارش اطلاعاتی مربوط به ايران هستند. اين گزارش جنجال انگيز که مجموعه مدوّن يافته های چندين نهاد اطلاعاتی آمريکاست دو سال پيش منتشر شد. گزارش حاکی از آن است که جمهوری اسلامی در سال دوهزار و سه فعاليتهای خود را برای دستيابی به سلاح هسته ای متوقف کرده بود. اکنون مقاله واشنگتن پست امکان بازنگری و بازنويسی اين گزارش را به نقل از خبرگزاری رويترز و مطالبی که در وال ستريت جورنال منتشرشده است کالبد شکافی می کند. اين در حالی است که طی همين مقاله آمده است که چارچوب زمانی اين گزارش تنها فعاليتهای ايران را طی سالهای دوهزار و سه تا دوهزار و هفت، دربرمی گيرد.

چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر

کاوش در مورد پناهجويی نرگس کلهر

روزنامه فرانسه زبان لوتان چاپ ژنودرمقاله ای پناهجويی نرگس کلهر را کاويده است. نويسنده لوتان نوشته است که اين شهروند بيست و پنج ساله ايرانی که فرزند مهدی کلهر مشاورو معتمد رئيس جمهوری اسلامی ايران است؛ روسری سبز خود را به جای برسر، به دور گردن خود آويخته است. نرگس کلهر که با فيلم کوتاه خود در جشنواره فيلم نورنبرگ آلمان حضور يافته و از دولت آن کشور تقاضای پذيرش پناهندگی سياسی کرده، خبر عمده بسياری از مطبوعات غربی شده است. لوتان نيز تقابل آرا و آرمان نرگس کلهر را با پدرش بازمی نويسد. در همين حال نشريه آلمانی درشپيگل مقاله صفحه خاورميانه خود را به نرگس کلهر دختر مشاور محمود احمدی نژاد اختصاص داده است. درشپيگل که دو روز پيش با وی گفتگويی کرده درتحليل پناهجويی دختر مهدی کلهر می نويسد که وضعيت ارتباط او با پدرش و طبعاً تاثيری که از پدرش پذيرفته از اين روی که نرگس کلهر گفته که سالهاست با پدرش ارتباطی ندارد با شرايط متعارف رابطه پدر وفرزندی تفاوت ماهوی دارد. درشپيگل درادامه اين مطلب ازمصاحبه هايی نوشته که با خانم کلهر انجام شده و اين که وی زبان آلمانی را بهتر از انگليسی می داند و درعين نداشتن رابطه با پدرش فعاليت پدر را که فيلمسازی بوده کانون توجه خود قرار داده است. در خبری ديگر روزنامه بريتانيايی گاردين که از هفته ها پيش درپی ناآرامی های پس از انتخابات در ايران صفحه ای اينترنتی را به نام و عکس گمشدگان و کشتگان اين حوادث تخصيص داده است؛ فعالانه اين صفحه را روزآمد می کند و مستمرا ً از کسانی که ممکن است در اين خصوص اطلاعاتی داشته باشند می خواهد که به روزآمد کردن نام و عکس اين عده کمک کنند.

چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر

لس آنجلس تايمز: چين عمده ترين دشواری فراروی غرب برای تحريم جمهوری اسلامی است

روزنامه لس آنجلس تايمزطی مقاله ای در باب روابط ايران و چين عمده ترين دشواری فراروی غرب را برای تحريم جمهوری اسلامی چين می داند و دليل آن را نيز روابط عميق و وسيع اقتصادی آن کشور با ايران عنوان می کند. درادامه همين مقاله نويسنده ال ای تايمز تحليل خود را به روسيه نيز تعميم می دهد و می افزايد که امکان انعطاف مسکو دراين خصوص تقريبا منتفی است. ال ای تايمز در همين مقاله همچنين آمار حجم معاملات بازرگانی ميان چين و ايران را منتشر کرده که طبق آمار موجود طی سال گذشته بيست و هفت ميليارد دلار است که از سال قبل ازآن سی و پنج درصد رشد نشان می دهد. آمار حاکی از آن است که بيش از يکصد شرکت دولتی چينی در ايران فعاليتهايی دراجرای طرحهای زير ساختی عمرانی دارند. در همين حال خبرگزاری ايسنا روز جمعه به نقل از يک مقام مسؤل از برگزاری مذاکرات در خصوص تامين سوخت راکتور تهران خبر داد. اين خبرگزاری می گويد در نشستی که قرار است دوشنبه اين هفته در وين، پايتخت اتريش، برگزار شود گروهی از کارشناسان ايران در کنار کارشناسانی از آژانس بين المللی انرژی اتمی، آمريکا، روسيه و فرانسه حضور خواهند يافت. پيشتر، علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران گفته بود وی در نشست اين هفته کارشناسان در مقر آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين، شرکت می کند.

چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر

مورگان چانگرای شرکت در جلسات و کارهای اجرايی دولت زيمبابوی را تحريم کرد

مورگان چانگری نخست وزير زيمبابوه روز جمعه از تصميم خود مبنی بر خروج از ائتلاف با حزب تحت رهبری رابرت موگابه، رئيس جمهوری آن کشور خبر داد. مورگان چانگرای از زمان سهيم شدن در قدرت سياسی زيمبابوه کماکان از رابرت موگابه به خاطر زير پا گذاشتن موازين حقوق انسانی مردم کشور خود انتقاد کرده و موگابه نيز مرتباً از چانگرای خواسته است جهت لغو تحريمهای بين المللی و از سرگيری دريافت کمکهای بين المللی و سرمايه گذاريهای مجدد خارجی در کشور اقدامات بيشتری به عمل آورد. مورگان چانگرای نخست وزير و رهبر حزب اپوزيسيون زيمبابوه روز جمعه گفت حزب تحت رهبری وی، موسوم به «جنبش برای تغييرات دموکراتيک» صحنه قدرت سياسی و پارلمان کشور را ترک نخواهد کرد، ولی بيش از اين نيز قادر به ادامه ائتلاف با حزب غير قابل اعتماد رابرت موگابه، رئيس جمهوری کشور نيست. آقای چانگرای در اعلام اين خبر اظهار داشت حزب تحت رهبری او از اين پس در هيچيک از جلسات يا کارهای اجرايی دولت شرکت نخواهد کرد. مورگان چانگرای نخست وزير و رهبر حزب اپوزيسيون زيمبابوه موسوم به «جنبش برای تغييرات دموکراتيک» در پی بازداشت مجدد يکی از دستياران ارشد خود توسط دادگاه بدوی زيمبابوه، روز جمعه حزب حاکم زانو- پی اف، تحت رهبری رابرت موگابه، رييس جمهوری آن کشور را به کارشکنی در ادامه فعاليت دولت جديد متهم کرد و گفت: از دولت کنار نمی رود اما همکاری با موگابه را تا زمانی که تکليف حزبش و اعضای آن مشخص نشود معلق می گذارد. نخست وزير زيمبابوه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت، حق مشروع خود می داند از ائتلاف با يک حزب ناصادق و غيرقابل اعتماد خارج شود. روی بِنِت عضو حزب «جنبش برای تغييرات دموکراتيک» دستيار ارشد و معاون وزارت کشاورزی در دولت آشتی زيمبابوه هفته گذشته برای بار دوم به اتهام توطئه ترور رئيس جمهوری کشور بازداشت شد. آقای چانگرای می گويد در صورت تشديد بحران فعلی شايد تنها راه نجات کشور برگزاری يک انتخابات جديد باشد. واکنش روز جمعه آقای چانگرای بازتاب نارضايتی شديد وی از ائتلاف حزب تحت رهبری او با حزب زانو-پی اف است. آقای چانگرای گفت که ما تا کنون بارها رفتارهای بد حزب زانو-پی اف را ناديده گرفته ايم. چانگيرای بارها اذعان کرده است که تنها راه تضمين آينده زيمبابوه را در تشکيل يک دولت ائتلافی می بيند. از سوی ديگر چگونگی واکنش حزب زانو-پی اف نيز نسبت به اعلام اين خبر بر تنش موجود در داخل ائتلاف حاکميت صحه می گذارد. سخنگوی زانو-پی اف روز جمعه اعلام کرد، همکاری با حزب «جنبش برای تغييرات دموکراتيک» برای آنها نيز مشکل بوده و چندان بدور از مسأله نبوده است. مورگان چانگرای و رابرت موگابه پس از دو دوره رقابت تنگاتنگ در انتخابات رياست جمهوری زيمبابوه و ماهها بحران سياسی و اقتصادی ناشی از اختلافات مربوط به انتخابات، سرانجام در ماه فوريه گذشته بر سر تقسيم قدرت سياسی کشور بايکديگر به توافق رسيدند، اما يک روز پس از مراسم تحليف اعضای کابينه دولت، روی بنت، که از سوی حزب جنبش برای تغييرات دموکراتيک برای پست معاونت وزارت کشاورزی دولت زيمبابوه معرفی شده بود به جرم حمل سلاح با هدف سرقت مسلحانه و ارتکاب اقدامات تروريستی به ويژه ترور رييس جمهوری کشور، برای چندمين بار در طول زندگی سياسی و اجتماعی خود دستگير و روانه زندان شد. اتحاديه اروپا روز پنجشنبه نسبت وقايع جاری در زيمبابوه، بويژه بازداشت آقای بنت اظهار نگرانی عميق کرده و سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز پنجشنبه بازداشت بنت را نمونه ای بارز از وجود بی قانونی در زيمبابوه دانسته است.

چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
گزارشی از حمله انتحاری در مراسم نماز جمعه اهل تسنن شهر تل عفر

گزارشهای روز جمعه از عراق حاکيست، در جريان يک تيراندازی و انفجار انتحاری در مراسم نماز جمعه اهل تسنن شهر تل عفر در شمال آن کشور، دست کم ١٥ نفر از جمله امام جمعه مسجد، جان خود را از دست دادند. به گفته شاهدان عينی، فرد بمبگذار پيش از تيراندازی به سوی جمعيت نمازگزار، ابتدا به طرف عبدالستار حسن امام جمعه مسجد آتش گشود، سپس بدون هدف در ميان جمعيت شروع به تيراندازی کرد، و پس از خالی شدن اسلحه اش، خود را منفجر ساخت. اسماعيل مجيد پزشک بيمارستان شهر تل عفر می گويد، نود و پنج نفر از مجروحان اين واقعه به بيمارستان انتقال يافته اند. آقای مجيد تأييد می کند که عبدالستار حسن، امام جمعه مسجد و عضو يکی از بزرگترين و بانفوذترين احزاب سني-سياسی عراق موسوم به حزب اسلامی عراق در ميان کشته شدگان قرار دارد. با وجود آنکه از شدت نا آراميها در عراق بطور کاملاً محسوسی کاسته شده اما منطقه موصل و اطراف آن هنوز به عنوان يکی از قرارگاههای عمده شورشيان در عراق همچنان پابرجا باقی مانده است. تازه ترين گزارشهای انتشار يافته حاکی از آن است که نماينده يک هيأت مذاکره کننده کره شمالی با آمريکا اواخر ماه جاری ميلادی به ايالات متحده سفر خواهد کرد.

چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
چهاز گوشه جهان: کالبد شکافی گزارش اطلاعاتی آمريکا در مورد ايران و خبرهای ديگر
ادامه درگيری ها در افغانستان

در جريان درگيری ميان نيروهای ايساف و مردان مسلح در روستای مانگور در استان غزنی، چهار غيرنظامی کشته شدند. ژنرال خيال باز شرزی، فرمانده پليس غزنی، در اين باره گفت: همه قربانيان از يک خانواده در روستای «مانگور» بودند. يکی از اهالی روستای مانگور، در اين باره گفت: درگيری شامگاه پنجشنبه زمانی رخداد که نيروهای مشترک آمريکايی و افغان، به چندين خانه در اين روستا حمله ور شده، درها و پنجره خانه ها را شکستند. اين شاهد عينی افزود: در اين ماجرا ٤ تن از اعضای يک خانواده کشته و چندين تن نيز زخمی شدند. يکی ديگر از روستاييان نيز تاييد کرد يک دختر و يک زن در اين درگيری کشته شدند. همچنين روز گذشته نيروهای آمريکايی اعلام کردند چهار تن از سربازان اين کشور در جريان يک بمبگذاری در جنوب افغانستان کشته شدند. ادامه ستيزهای خونبار و بحران سياسی بر سر نتيجه انتخابات رياست جمهوری افغانستان، نگرانی مقامات ايالات متحده را نسبت به آينده امنيت در اين کشور برانگيخته است.

توافق در مورد همه پرسی در مورد استقلال کامل جنوب سودان

رقييان سابق جنگ داخلی بين شمال و جنوب سودان در باره چگونگی برگزاری يک همه پرسی در مورد استقلال کامل جنوب، به توافق رسيده اند. معاون رييس جمهوری سودان، اين خبر را روز جمعه اعلام کرد و گفت دو طرف موافقت کرده اند برای اين که همه پرسی معتبر باشد، دو سوم رای دهندگان جنوب مجبور خواهند بود در آن مشارکت کنند. برای جدايی جنوب، لازم است بيش از ٥٠ درصد رای دهندگان ، استقلال آن را انتخاب کنند. توافق، که در جريان بحث هايی در خرطوم پايتخت سودان بدست آمد، بايد به تصويب دولت جنوب در جوبا نيز برسد. رأی استقلال بخشی از قرار داد صلح سال ٢٠٠٥ است که به دو دهه جنگ داخلی در سودان پايان داد. قرار است رفراندوم در سال ٢٠١١ برگزار شود.

خبرهای کوتاه

*روز جمعه يک نيروی واکنشی جديد به سبک نيروهای سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، اولين رزمايش گسترده خود را پايان داد. در مانور نظامی سازمان پيمان امنيت جمعی، قدرت نظامی چشمگيری به نمايش گذاشته شد.

*رهبران ارشد سياسی و نظامی پاکستان در خانه يوسف رضا گيلانی، نخست وزير اين کشور گردآمدند تا به راهکاری درازمدت برای بازگشت امنيت و آرامش به کشورشان دست يابند که اين روزها گرفتار زنجيره ای از بمبگذاری های خونبار شده است.

* خبرگزاری رويترزبه نقل از يک مقام آمريکايی که نخواسته نامش فاش شود گزارش می دهد که نماينده کره شمالی در نشستی خصوصی درکاليفرنيا شرکت خواهد کرد. در همين حال آسوشيتدپرس نيز گزارش می کند که اين نماينده کره شمالی طی ديدار خود از آمريکا با يک ديپلمات ارشد آمريکايی ديدار و گفتگو خواهد کرد. طی ماههای اخير و به دنبال آزمايشهای موشکی کره شمالی برميزان تنش روابط ميان آن کشور و ايالات متحده افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG