لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۳

دولت اوباما به روسیه هشدار می دهددولت اوباما به روسیه هشدار داده است اگر به توافق بین المللی جدید در مورد اوکراین پای بند نماند یا نیروهایش را به داخل شرق اوکراین حرکت دهد، ممکن است با تحریم های اضافی روبرو شود.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما روز جمعه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت امریکا روشن ساخته است که ایالات متحده وشریکان اروپایی اش آماده هستند هزینه های اضافی بر روسیه، اگر به تعهداتش عمل نکند، وضع کنند.

او گفت در صورت افزایش تنش و اقداماتی مانند حرکت سربازان، این هزینه ها و تحریم ها ممکن است هدف گرفتن آنچه آنرا «بازیگران بسیار عمده» اقتصاد روسیه نامید، شامل شود.

رایس گفت آمریکا در روزهای آینده خواهد دید آیا روسیه به توافق پای بند است یانه.

رایس در تکرار بیانیه جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت امریکا بر این عقیده است که مسکو مسئولیت دارد با استفاده از نفود خود از مردان مسلح که ساختمان های دولتی در شرق اوکراین را اشغال کرده اند بخواهد آنها را تخلیه کنند.

اما، دنیس پوشیلین، سردسته مردان مسلح، پیشتر گفت نفرات او مجبور نیستند توافق را اجرا کنند و فقط پس از استعفای دولت اوکراین از ساختمان ها خارج خواهند شد.

ساکی گفت آمریکا این اظهارات و ادعای جدائی خواهان را که دولت جدید اوکراین در یک کودتا قدرت را به دست گرفت رد می کند.

توافق، که در پی مذاکرات بین اوکراین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به دست آمد، می خواهد تمام ساختمان های دولتی تخلیه و شبه نظامیان خلع سلاح شوند. با این حال مشخص نمی سازد که روسیه باید ۴۰ هزار سربازی را که در مرز با اوکراین مستقر ساخته است عقب بکشد، و به اقدام مسکو در انضمام شبه جزیره کریمه در ماه گذشته اشاره نمی کند. همچنین روسیه را به مذاکرات مستقیم با دولت موقت در کیف متعهد نمی سازد.

پرزیدنت اوباما گفته است واشنگتن به آماده ساختن تحریم هایی علیه روسیه، در صورتی که گام های مناسب برندارد، ادامه خواهد داد.

مسکو بارها تاکید کرده است که حق دارد از روسی زبان ها در اوکراین حفاظت کند، و رهبری جدید اوکراین را متهم می سازد ضد روس و ضد یهود است و حقوق طرفداران روسیه را تهدید می کند.
XS
SM
MD
LG