لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

کنفرانس آسه آن در برمه آغاز به کار کرد


وزیران خارجه و نمایندگان کشورهای آسیای جنوب شرقی اولین جلسه مذاکرات نشست آسه آن، در برمه (میانمار) آغاز کردند. این اولین نشست آسه آن در برمه، پس از پیوستن این کشور به گروه کشورهای فوق است.

وونا مائونگ لوین، وزیر امور خارجه برمه در سخنانی که طی مراسم افتتاحیه در شهر باستانی پاگان ایراد کرف بر اهمیت تحکیم روابط با چین و هند، شرکای استراتژیک کشورش برای دستیابی به اهداف اقتصادی برنامه ریزی شده تا سال ۲۰۱۵ تاکید کرد.

سخنگوی رئیس جمهوری برمه روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که سیاست کشورش مبنی بر تفاهم دوجانبه با چین، نقطه قوتی در حل مسائل منطقه ای است از جمله در حل مناقشات مرزی در دریای چین جنوبی.

کشورهای عضو آسه آن، شامل ویتنام، فیلیپین، برونئی و مالزی، همگی در دریای چین جنوبی با پکن مناقشات مرزی دارند.

وزیر امور خارجه برمه به خبرنگاران گفت که کشورش در مقابل آمریکا منصفانه عمل خواهد کرد. واشنگتن گفته است که در مناقشات مرزی آن منطقه مداخله نمی کند اما بارها اقدامات چین را مورد انتقاد قرار داده و آن را خصمانه خوانده است.

برمه پس از انجام اصلاحات سیاسی توانست ریاست آسه آن را کسب کند . این اصلاحات منجر به لغو بسیاری از تحریم های بین المللی علیه برمه شد.

دولت ترین سین، رئیس جمهوری برمه (میانمار) به خاطر آزادی صدها تن از زندانیان سیاسی، لغو سانسور و برگزاری انتخاباتی که فرصت پیروزی و کسب کرسی پارلمانی برای بسیاری از چهره های مخالف را فراهم آورد، مورد تقدیر قرار گرفت.

این در حالی است که منتقدان با اشاره به خشونت های فرقه ای علیه مسلمانان و باقی زندانیان سیاسی می گویند برمه هنوز راه درازی برای اصلاحات در پیش دارد.

برمه در سال ۱۹۹۷به کشورهای گروه آسه آن پیوست.
XS
SM
MD
LG