لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان روایت «تجاوز به دو معترض در بازداشت» را منتشر کرد


ضرب و جرح شدید یکی از معترضان توسط نیروهای حکومتی - آرشیو
ضرب و جرح شدید یکی از معترضان توسط نیروهای حکومتی - آرشیو

یک گروه گزارشگر موارد نقض حقوق بشر در ایران با انتشار روایتی، از «تجاوز» سه نیروی لباس‌شخصی به دو مرد معترض پس از بازداشت در جریان اعتراضات سراسری در تبریز پرده برداشت.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان با انتشار جزئیاتی، به نقل از راوی که خود قربانی این تجاوز بوده است، نوشت که وقتی او ماجرای تجاوز را «با گریه» به قاضی گفت، رئیس دادگاه با کلمات رکیک و تحقیرآمیز این معترض بازداشت‌شده را دوباره به «تجاوز» توسط خودش تهدید کرده است.

به گفته راوی، نیروهای جمهوری اسلامی به او و معترضانی که بازداشت کرده بودند، گفتند که «لخت» بشوند و وقتی این معترض و یک بازداشتی دیگر اعتراض کردند، این دو را از دیگران جدا کردند و به داخل ماشینی دیگر بردند.

بنا بر این گزارش، راوی از زیر چشم‌بند دیده بود که فرد بازداشت‌کننده «کفش سازمانی» به پا داشته و سه نفر پس از «کتک زدن» این دو معترض، دست‌هایشان را با «دستبند فلزی» به میله‌هایی بستند و با «شوکر قوی» آنها را «از کمر» بی‌حس کردند و «شلوارهایشان را درآوردند و هر سه نفرشان» به آنها «تجاوز کردند» به طوری که پس از انتقال راوی به زندان، او چند روز دچار خون‌ریزی بوده است.

پیش از این، نشریه گاردین در بریتانیا در گزارشی مفصل اعلام کرده بود که با ۱۱ زن و مرد که در اعتراضات سراسری ایران شرکت داشته‌اند، مصاحبه کرده و آنها گفته‌اند که مأموران جمهوری اسلامی در حین بازداشت، آنها را مورد تجاوز جنسی، خشونت جنسی، ضرب و جرح و شکنجه قرار دادند.

همچنین، شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتشار یک گزارش تحقیقی از خشونت، تعرض، و تجاوز جنسی در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران خبر داده بود.

پگاه بنی‌هاشمی، حقوقدان و مدافع حقوق بشر، پیش از این به صدای آمریکا گفته است که «خشونت‌های جنسی جاری در قبال معترضان ایرانی با مجوز حکومتی صورت می‌گیرد.

در شش ماه گذشته، گزارش‌های متعددی از شکنجه‌های جسمی و روحی، تعرض و تجاوز جنسی به معترضان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های ایران منتشر شده که در مواردی هدف آن گرفتن اعتراف اجباری از زندانی بوده است.

هر چند مقامات جمهوری اسلامی از جمله وزیر امور خارجه موارد تعرض و تجاوز در زندان‌ها را تکذیب کرده‌اند، اما نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر، در نامه‌ای از داخل زندان اوین گفته که حاضر است درباره «تعرض جنسی فیزیکی و شکنجه فیزیکی» شهادت بدهد.

XS
SM
MD
LG