لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

نوید جمشیدی، روزنامه‌نگار: امیدوارم هیچ انسانی به دلایل سیاسی و عقیدتی در زندان نباشد


نوید جمشیدی روزنامه‌نگار پس از آزادی از زندان به قید وثیقه (آرشیو)
نوید جمشیدی روزنامه‌نگار پس از آزادی از زندان به قید وثیقه (آرشیو)

نوید جمشیدی، روزنامه‌نگار در تهران، که به تازگی از زندان آزاد شده، در یک رشته‌توییت بخشی از خاطرات خود از زندان را نوشته است.

این روزنامه‌نگار نوشته است که در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین با یک شهروند فرانسوی به نام «ژاک پاریس» هم‌بند بود، هر روز صبح برای او چای می‌ریخت و او به زبان انگلیسی آرزو می‌کرد هر چه زودتر با همسرش سسیل کوهلر که «چند متر آن طرف‌تر بود»، به کشورشان بازگردند.

وی از زندانیان سیاسی دیگری از جمله مجید توکلی، مسعود وظیفه و حمیدرضا امیری نیز یاد کرده و در ادامه ابراز امیدواری کرده است که هیچ انسانی به دلایل سیاسی و عقیدتی زندانی نشود.

طی ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از آزار و اذیت زندانیان سیاسی و شکنجه و تجاوز جنسی به افراد بازداشت‌شده در اعتراضات شش ماه اخیر منتشر شده است.

نوید جمشیدی که در بند ۳۵۰ زندانی اوین با محسن شکاری هم‌بندی بود، در ادامه رشته‌توییت خود نوشته است: «دلم با محسن شکاری است که برای تقویت روحیه‌اش، از او دستور پخت پاستا می‌گرفتم.»

محسن شکاری از معترضانی بود که اوایل مهرماه ۱۴۰۱ در تهران بازداشت و دو ماه و نیم بعد به اتهام «محاربه» اعدام شد.

اعدام این جوان ۲۲ ساله موجی از اعتراضات داخلی و بین‌المللی را در پی داشت و مدافعان حقوق بشر و گزارشگران سازمان ملل از روند دادرسی و شکنجه او برای گرفتن اعترافات اجباری به شدت انتقاد کردند.

نوید جمشیدی در پایان آرزو کرده است که عناوین مجرمانه‌ای همچون «مفسد فی‌الارض» و «محارب» از سیستم قضایی ایران حذف شوند.

این اتهام‌ها بر اساس قانون مجازات اسلامی می‌تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

مدافعان حقوق بشر با مبهم‌خواندن این اتهام‌ها، بارها تاکید کرده‌اند که این عناوین باید از قوانین کیفری و جزایی ایران حذف شوند.

ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های شش ماه اخیر نیز با اتهام‌هایی همچون «محاربه» و «افساد فی‌الارض» مواجه شده‌اند و در معرض خطر اعدام قرار دارند.

XS
SM
MD
LG