لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

اعلام تشکیل اتحادیه جدید برای امنیت غذایی


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا مشارکت جهانی جدیدی را برای بهبود وضع امنیت غذایی اعلام کرده است و می گوید ایالات متحده «تعهدی اخلاقی» دارد که رهبری نبرد علیه گرسنگی و سوء تغذیه را بر عهده بگیرد.

پرزیدنت اوباما مشارکت بین دولتها، کشورهای اعانه دهنده و بخش خصوصی را روز جمعه، در آغاز اجلاس رهبران گروه ۸ کشورهای عمده صنعتی (آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا و روسیه) در کمپ دیوید در حومه واشنگتن اعلام کرد.

آقای اوباما گفت هدف کوشش برای تامین امنیت غذایی این است که سطح درآمدهای کشاورزان بالا برود و به ۵۰ میلیون نفر کمک شود خود را از فقر در ۱۰ سال آینده بیرون بکشند.

رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود به رهبران افریقایی از اتیوپی، غنا و تانزانیا اشاره کرد و گفت آنها نخستین سه کشوری خواهند بود که در این کوشش شرکت خواهند داشت.

توماس بونی یایی، رییس اتحادیه آفریقا و رییس جمهوری بنین، نیز در اجلاس کمپ دیوید حضور دارد و همراه با دیگر رهبران آفریقا در آنچه پرزیدنت اوباما آن را جلسه «ویژه» گروه ۸ برای پرداختن به چالش امنیت غذایی در روز شنبه نامید شرکت خواهد کرد.

پرزیدنت اوباما از برنامه جهانی امنیت غذایی که گروه ۸ در سال ۲۰۰۹ به اجرا گذاشت تمجید کرد، اما گفت هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد. آن برنامه موجب شد کشورها ۲۲ میلیارد دلار برای تقویت سرمایه گذاری کشاورزی در کشورهای فقیر تعهد کنند.

تام دونیلون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت انتظار می رود رهبران گروه ۸ در جریان نشست دو روزه درباره بازارهای نفت جهان، انرژی و آب و هوا، انتقال در خاورمیانه و شمال افریقا و بحران بدهی حوزه یورو بحث کنند.

آقای اوباما گفت ۴۵ شرکت، از نهادهای بازرگانی بین المللی تا شرکتهای افریقایی، بیش از ۳ میلیارد دلار جهت کمک به کوشش برای تقویت کشاورزی تعهد کرده اند. اما او تاکید کرد که تعهدات بخش خصوصی قرار نیست جای کمک را بگیرد، و گفت ایالات متحده به «سرمایه گذاری تاریخی» در توسعه ادامه خواهد داد. او گفت آمریکا «تعهدی اخلاقی» دارد که نبرد علیه گرسنگی و سوء تغذیه را هدایت کند.

آقای اوباما گفت هدف تعهدات شرکتهای خصوصی، همراه با کمکهای کشورهای اعانه دهنده، غذایی این است که سطح درآمدهای کشاورزان بالا برود و به ۵۰ میلیون نفر کمک شود خود را از فقر در ۱۰ سال آینده بیرون بکشند.
XS
SM
MD
LG