لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

موضوعات کليدی در همايش کمپ ديويد


همايش رهبران کشورهای گروه ۸، از روز هجدهم ماه جاری در کمپ ديويد آمريکا، برگزار خواهد شد. با آنکه رهبران قدرتهای بزرگ اقتصادی جهان نگران بحران بدهی در اروپا هستند، امنيت غذا در آفريقا موضوع اصلی همايش رهبران کشورهای گروه ۸ است.
با اين حال بحران اقتصادی اروپا موجب نگرانی رهبران قدرتهای بزرگ اقتصادی است. فرانسوا اولاند، رييس جمهوری جديد فرانسه، در اين همايش شرکت خواهد کرد. برخی از تحليلگران می گويند بحران بدهی در اروپا و شرايط نامعلوم اقتصادی آمريکا بر آينده انتخابات رياست جمهوری در اين کشور تاثير خواهد گذاشت.
سيمون جانسون، از موسسه پيترسون برای اقتصاد بين الملل در واشنگتن، می گويد: وضعيت اقتصاد آمريکا به نوعی نامعلوم است. اگر بحران بدهی و بازار مالی در اروپا با فاجعه مواجه شود بر چشم انداز انتخاب مجدد باراک اوباما به رياست جمهوری تاثير خواهد گذاشت.
يکی از رهبران اصلی جهان در اين همايش حضور نخواهد داشت. ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، می گويد بايد به کارهای مهمتری در مسکو رسيدگی کند و به جای وی دميتری مدودف، نخست وزير، در اين همايش شرکت خواهد کرد.
امنيت غذا در آفريقا در دستور جلسه اين همايش قرار دارد. قرار است باراک اوباما طرح خود را برای بهبود و توسعه کشاورزی در قاره آفريقا اعلام کند. او رهبران کشورهای بنين، اتيوپی، غنا و تانزانيا را برای شرکت در اين همايش دعوت کرده است.
کريستين ودينگ، از مرکز مطالعات راهبردی و بين المللی، با تأکيد بر اهميت اين طرح می گويد: امنيت غذا يکی از جنبه های اصلی در سياست خارجی رييس جمهوری آمريکاست. او با دعوت از رهبران چهار کشور آفريقايی می خواهد بر نقش آمريکا در سرمايه گذاری در آفريقا تاکيد کند.
کابينه اوباما در سال ۲۰۰۹ تعهد کرد ظرف سه سال، سه ميليارد و پانصد ميليون دلار برای توسعه درازمدت کشاورزی در آفريقا سرمايه گذاری کند. ودينگ می گويد: آمريکا می خواهد رهبران کشورهای گروه ۸ را برای سرمايه گذاری در آفريقا تشويق کند.
XS
SM
MD
LG