لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

وکیل جرج فلوید خواستار تغییر اتهام افسر پلیس به «قتل درجه یک» شد


بنجامين کرامپ، وکیل خانواده جرج فلوید
بنجامين کرامپ، وکیل خانواده جرج فلوید

وکیل خانواده جرج فلوید اعلام کرد افسری که زانویش را چندین دقیقه روی گردن جرج فلوید گذاشته بود، فرد جان‌باخته را از قبل می‌شناخت و از این رو اتهام او باید از «قتل درجه سه» به «قتل درجه یک» تغییر کند.

بنجامین کرامپ، وکیل خانواده فلوید، روز یکشنبه ۱۱ خرداد در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس با اشاره به این که آن افسر پلیس و جرج فلوید در گذشته در یک منطقه کار می‌کردند، گفت که آن افسر پلیس نه فقط برای یک یا دو دقیقه، که بین هشت تا نه دقیقه، با نیت مشخص زانویش را روی گردن جورج فلوید، که التماس می‌کرد و می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد، گذاشته بود و این اقدام به مرگ او منتهی شده است.

در قوانین جزایی ایالات متحده آمریکا، قتل درجه سه به مواردی اطلاق می‌شود که متهم در پی عملی خطرناک، باعث قتل شود. قتل درجه یک، به زمانی اطلاق می‌شود که متهم با نیت مشخص برای کشتن، مرتکب قتل شده باشد.

در حال حاضر در شماری از ایالت‌ها و شهرهای آمریکا اعتراضاتی نسبت به مرگ جرج فلوید جریان دارد. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که روز دوشنبه ۵ خرداد توسط پلیس شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد. پلیسی که او را بازداشت کرد، برای چند دقیقه پایش را روی گردن جرج فلوید گذاشت و در نهایت فلوید در بازداشت درگذشت. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد. با این حال این پلیس و سه مامور دیگر اخراج شدند و شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس اعلام جرم کرد. پرزیدنت ترامپ پیشتر خواستار تحقیق اف‌بی‌آی و دادستان کل آمریکا در این مورد شده بود.

در برخی شهرها، گروهی از معترضان به فروشگاه‌ها و مشاغل حمله کردند و موجب تخریب و غارت این فروشگاه‌ها شدند. پرزیدنت ترامپ روز شنبه دهم خرداد از مسئولان در مینه‌سوتا خواست هنگام بازگرداندن نظم و قانون در مینه‌سوتا در پی اعتراضات اخلالگرانه، «قاطع‌تر» باشند و گفت که ارتش ایالات متحده می‌تواند سریعا برای ارائه کمک فرا خوانده شود.

در همین رابطه، پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه انتقادهای گذشته خود از گروه چپ افراطی «انتیفا»، که به راه‌اندازی اعتراضات مختل‌کننده گسترده در مینیاپولیس و ده‌ها شهر دیگر آمریکا متهم شده است، را تکرار کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG