لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۸

یک مرد در ارتباط با بسته های مشکوک برای چهره‌های مشهور آمریکا در فلوریدا دستگیر شد


مقامات فدرال آمریکا یک مرد را روز جمعه در ارتباط با ارسال بسته های مشکوک برای منتقدان مطرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستگیر کردند.

به گزارش رویترز، مقامات می گویند این مرد در منطقه میامی به بازداشتگاه برده شده است. رسانه های آمریکایی نام او را «سزار سایوک» منتشر کرده اند و می گویند بیش از ۵۰ سال دارد.

تلویزیون های محلی یک خودروی ون را که با یک کامیون حمل می شد، نشان دادند. ماموران سعی کردند این خودرو را با پارچه ای آبی رنگ بپوشانند.

پیشتر گزارش شده بود تمرکز ماموران بر ایالت فلوریدا است.

روز جمعه گزارش شد که تعداد بسته های مشکوک کشف شده به ۱۲ مورد رسیده است.

برخی از این بسته ها برای باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا، و هیلاری کلینتون رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش آمریکا ارسال شده بود.

کسانی که تاکنون هدف بسته های مشکوک قرار گرفته اند همه از چهره های منتقد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هستند؛ از جمله رابرت دونیرو بازیگر سرشناس سینما. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان که مورد انتقاد دونالد ترامپ بوده نیز هدف قرار گرفته است.

برخی چنین ادعا می‌کنند که رویکرد پرزیدنت ترامپ در برابر افراد و رسانه‌های رقیب زمینه‌ساز این اقدام است. در مقابل، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه این ادعا که رویکرد پرزیدنت ترامپ موجب دامن زدن به شکاف سیاسی در جامعه شده است را رد کرد.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید این تصور که رئیس جمهوری در واقع مسئول ارسال بسته‌های تهدیدآمیز برای برخی منتقدان یا رقبایش است را رد کرد و آن را ادعایی «خفت‌‌بار» و مایه ننگ دانست.

به گفته او، مسئولیت رئیس جمهوری بیشتر از مسئولیت سناتور برنی سندرز نیست، که یکی از طرفدارانش سال پیش در جریان تمرین بیس بال جمهوریخواهان اقدام به تیراندازی کرد و در شبکه‌های اجتماعی نوشت به دلیل تفاوت دیدگاهشان این کار را کرده است.

پیش از این واکنش خانم سندرز، پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت که «بخش بسیار بزرگی از عصبانیتی که امروز در کشور شاهد هستیم، دلیلش گزارش‌های غلط و نادرست رسانه‌های عمده (جریان اصلی) است که من آنها را رسانه‌های جعلی می‌خوانم.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام توئیتری خود، بدون اشاره به نام خاصی، از این رسانه‌ها خواست که «به سرعت» رویکرد خود را اصلاح کنند.

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون او روز گذشته ارسال بسته‌های مشکوک را اقدامی «بزدلانه» خوانده و ضمن محکوم کردن آن گفتند، اینگونه اقدامات جایی در این کشور ندارد.

این بسته ها که حاوی ابزار انفجاری بوده به کسی آسیبی نرسانده است اما با نزدیک شدن به زمان انتخابات کنگره، به اختلافات دموکرات ها با رئیس جمهوری دامن زد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن محکوم کردن ارسال این بسته ها، پیشتر در سخنانی گفته بود که خشونت سیاسی در آمریکا جایگاهی ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG