لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

آخرین آمار تلفات سیل در ایران به نقل از سازمان اورژانس: ۵۷ کشته و ۴۷۸ نفر مصدوم


سیل در خوزستان- آرشیو
سیل در خوزستان- آرشیو

سیل مخرب که بیش از ۱۵ استان ایران از جمله گلستان، لرستان و استان‌های جنوبی ایران را فراگرفته، تاکنون خسارات مالی و جانی فراوانی را به همراه داشته است. بنا به آمارهای سازمان اورژانس ایران تا روز سه شنبه ۱۳ فروردین، ۵۷ نفر جان خود را از دست دادند و ۴۷۸ نفر مصدوم شدند.

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس ایران به خبرگزاری ایرنا گفت: از میان کشته شدگان، ۲۲ نفر در شیراز، هفت نفر در گلستان، پنج نفر در مازندران، سه نفر در خراسان شمالی، سه نفر در کهگیلویه و ‏بویراحمد، پنج نفر در لرستان بودند. همچنین در استان‌های خراسان رضوی، سمنان، همدان، خوزستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین ‏و ایلام نیز یک نفر به علت سیل جان خود را از دست داده است.

سخنگوی سازمان اورژانس در رابطه با تعداد مصدومان سیل از ابتدای سال ۹۸ تاکنون نیز اظهار داشت که تعداد کل مصدومان حادثه سیل ‏از ابتدای وقوع تاکنون نیز ۴۷۸ نفر است که ۴۳۰ نفر به بیمارستان‌ها منتقل شدند و ۱۹ نفر نیز هنوز بستری هستند.‏

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG