لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

سیل در ایران | ۶۹ نفر جان باختند؛ هواشناسی: «طغیان رودخانه‌ها» جنوب و شرق کشور را تهدید می‌کند


در حالی که تعداد کشته‌شدگان سیلاب‌های اخیر در شهرها و روستاهای ایران به ۶۹ نفر رسیده است و ۴۵ نفر مفقود شده‌اند، سازمان هواشناسی ایران روز یکشنبه نهم مرداد «هشدار سطح قرمز» وقوع سیلاب در «جنوب و شرق کشور» در ساعات آینده صادر کرد.

معاون سازمان مدیریت بحران جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه با بیان اینکه ۲۴ استان درگیر سیل و آبگرفتگی شده، به خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته است:‌ در این مدت «۲۰ هزار منزل مسکونی» دچار آسیب شده است که «۱۳ هزار واحد» به تعمیرات نیاز دارد و «۷ هزار واحد» نیز باید بازسازی کامل شود.

نژاد جهانی با اعلام اینکه از میان «۴۵ مفقودی» سه نفر تبعه عراق هستند، اظهار داشته است: در سیلاب‌های اخیر ۳۹ نفر مصدوم شدند.

جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی هم اعلام کرده است خسارات ناشی از وقوع سیل در بخش کشاورزی ایران به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

او گفت این صرفا برآوردی اولیه از خسارات سیل به بخش کشاورزی است و انتظار می‌رود این رقم افزایش یابد.

نیروهای امدادگر
نیروهای امدادگر

خطر سیلاب، طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی بیشتر

از ابتدای مردادماه و پس از ورود توده شدید بارشی «مونسون» از اقیانوس هند به ایران و گسترش آن به مناطق مختلف کشور، سیلاب ناشی از آن موجب مرگ برخی از شهروندان، مفقود شدن تعدادی و تخریب گسترده اموال عمومی و خصوصی شد.

با این حال، سازمان هواشناسی ایران که نهادی دولتی است و به دلیل پیش‌بینی نکردن دقیق تحولات جوی مورد انتقادهای فراوانی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته، برای دو روز آینده، «هشدار سطح قرمز» وقوع سیلاب در «جنوب و شرق کشور» صادر و اعلام کرده که «تداوم، گسترش و تشدید فعالیت» این سامانه بارشی ادامه دارد.

بر این اساس، اثر مخاطره سامانه مونسون تا دوشنبه دهم مردادماه، وقوع «سیلاب، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی گسترده، آبگرفتگی منازل در مناطق مستعد، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل و مسدود شدن جاده، خسارت به صنعت کشاورزی و شکستن درختان و تیرهای برق» اعلام شده و به «همه دستگاه‌های امدادی و اجرایی» توصیه به «آماده باش» کامل شده است.

تخلیه چند روستا و شهر

از سوی دیگر، همزمان با آنکه از روزهای گذشته برخی مقامات محلی مناطقی از جمله استان‌های البرز و چهارمحال و بختیاری توصیه به «ذخیره‌سازی آب شرب»‌ کردند، بهرام یوسف‌پور، معاون بهره‌برداری شرکت آب جنوب شرق خوزستان امروز از «قطعی برق ایستگاه پمپاژ منصوری یک» و احتمال قطعی آب در مناطقی از «جنوب شرق خوزستان» خبر داده است.

در این میان، خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران نیز گزارش داده است که از شامگاه گذشته «هفت روستا و شهر حسامی» از توابع سرچهان در استان فارس بر اثر شدت بارندگی، دچار آب گرفتگی شدند و اهالی این مناطق به مکانی دیگر منتقل شدند.

گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها حاکی از «انتقاد عمومی» نسبت به «اهمال مسئولان» در پی وقوع سیل و رانش زمین است و از سوی دیگر، واکنش شهروندان بسیاری پیگر را هم به «اقدامات مقامات» در پی وقوع سیل در استان‌های ایران بر انگیخته است.

XS
SM
MD
LG