لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

محصول ذرت کلورادو در مخاطره آب گرفتگی


باران شدید در ایالت کلورادوی آمریکا خسارات عمده ای به مزارع ذرت وارد آورده است
باران شدید در ایالت کلورادوی آمریکا خسارات عمده ای به مزارع ذرت وارد آورده است

کشاورزی کلورادو سالانه بیش از ۴۱ میلیارد دلار درآمد دارد، و به طور مستقیم و غیر مستقیم برای ۱۷۳ هزار نفر کار ایجاد می کند

کشاورزان و دامداران کلورادو خود را آماده می کنند تا با خسارات ناشی از سیلاب و آب گرفتگی مهلک در ایالت خود مقابله کنند. صنعت کشاورزی یکی چرخهای عمده اقتصادی در این ایالت به شمار می رود. سیلاب و آب گرفتگی در کلورادو علاوه بر تلفات جانی بیش از ۲ میلیارد دلار به املاک مردم خسارت وارد آورده است.

انجمن تجاری ذرت کاران کلورادو بزرگترین نگرانی را دارند. ذرت در صدر محصولات کشاورزی تجاری این ایالت قرار دارد. در کلورادو سالانه حدود ۱۴۰ تا ۱۸۰ میلیون بوشل ذرت تولید می شود، که اکثراً برای خوراک احشام مصرف می شود. (هر بوشل ذرت معادل ۵۶ پوند است).

برنت بویدزتون، معاون اداره برنامه ریزی کشاورزی کلورادو، گفت که اگر تا فصل درو در ماه اکتبر، آب در مزارع ذرت کنار رودخانه «سات پلات» فروکش نکند، و ذرت ها همچنان در زیر آب باقی بمانند، فاسد خواهند شد، و خسارات عمده ای به مزارع ذرت وارد خواهد آمد.

اداره کشاورزی کلورادو می گوید: صنعت کشاورزی کلورادو سالانه بیش از ۴۱ میلیارد دلار پول به اقتصاد این ایالت تزریق می کند، و، بطور مستقیم و یا غیر مستقیم، برای ۱۷۳ هزار نفر کار ایجاد کرده است.

کشاورزان کلورادو از طریق فروش محصولات خود سالانه ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار کسب می کنند.

اما برای گندم کاران، که دومین محصول کشاورزی تجاری کلورادو به شمار می رود، رطوبت و آب گرفتگی نه تنها چیز بدی نیست، بلکه به نفع آنهاست، چون کشت گندم سخت به آب وابستگی دارد.

دارل هاناوان، مدیر عامل انجمن گندم کاران کلورادو، گفت که رویهمرفته رطوبت و آب تأثیر مثبتی در کشت گندم دارد.

۲۵ درصد اراضی زیر کشت گندم کلورادو در جنوب شرقی این ایالت واقع شده اند، که همواره با خشکی و کمبود آب مواجه هستند. بخشی از باران های شدید، که منجر به سیلاب و آب گرفتگی در شمال این ابالت شده، به میزان کمتری این منطقه نیز فرا گرفت، ولی خسارات عمده ای ببار نیاورد.

جان هیکن لوپر، فرماندار ایالت کلورادو، اواخر هفته گذشته در یک کنفرانس خبری گفت سیلاب و آب گرفتگی خسارات عمده ای در سیستم آبیاری شمال شرقی کلورادو به بار آورده است. این منطقه شاهرگ صنعت کشاورزی به شمار می رود.

آقای بویدزتون گفت حتی اگر ذرت کاران بتوانند به موقع محصولات خود را درو کنند، خساراتی که به جاده ها و سایر تأسیات و تجهیزات زیربنایی وارد آمده، مشکلات بزرگی در سیستم حمل و نقل منطقه ایجاد کرده، و از این رو، فرستادن محصولات کشاورزان به بازارهای فروش را با موانع عمدهای روبرو خواهد ساخت.
XS
SM
MD
LG