لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

ظهور رقص دسته جمعی آفریقا در واشنگتن


حرکات دسته جمعی و اغلب خیابانی آفریقایی (افروماب) در حومه شهر واشنگتن به مدت پنج دقیقه به رقصی بدل شد که صدها عابر متعجب و شگفت زده برای تماشای رقصندگان Azonto ،Coupe Decale و Ndombolo به سبک هیپ هاپ لحظه ای مکث کردند.

آنگدانگ نیکوبنا، یکی از بنیانگزاران «افروماب» گفت زمانی که تماشاگران شروع به صحبت و معاشرت با رقصندگان کردند و بخش هایی از این رقص معاصر را از آن ها یاد گرفتند، این رقص پنج دقیقه ای در نهایت به یک مهمانی چهارساعته خیابانی بدل شد.

او گفت «خارق العاده بود. من شوکه شده بودم چون فکر نمی کردم چنین تاثیری بر مردم داشته باشد. ما همه را از طریق رقص دور هم جمع کردیم».

«فلش ماب» گروهی از مردم هستند که در یک مکان عمومی جمع می شوند و به طور ناگهانی برای یک اجرای کوتاه شروع به رقص و یا آواز می کنند.

لورین براهو، یکی از سازمان دهندگان «افروماب» می گوید به نظر او موسیقی آفریقایی برای این ژانر مناسب است. ضرب های آن خیلی توجه مردم را به خود جلب می کند و جذاب هستند، بنابراین همه اقشار مردم به آن و موسیقی آن جلب می شوند.

نکوکوبنا افزود گروه های شرکت کننده در این رقص مشتاق بودند که یکی از اولین «فلش ماب» های رقص معاصر آفریقایی در ایالات متحده را طراحی کنند.

او افزود «بنابراین بسیاری از مردم رقص های سنتی در آفریقا را می شناسند و من تصور نمی کنم که جنبه معاصر آن را دیده باشند. من می خواستم این رقص را در معرض دید عمومی قرار دهم تا جهان دریابد که آفریقا فقط رقص های سنتی ارائه نمی کند و رقص معاصر هم دارد».

حرکات رقص Ndombolo به جمهوری دموکراتیک کنگو تعلق دارند و معروف است که سرعت حرکات پاهای رقصندگان بسیار بالا است. رقص Coupe Decale متعلق به ساحل عاج است و ریتم های کنگویی همچون Ndombolo دارد. رقص Azonto بین این سه سبک، جدیدترین است و ریشه های آن به غنا بازمیگردد و آسامواه غیان بازیکن فوتبال غنا با تبلیغ برای آن با اجرای این سبک رقص بین مسابقات فوتبال، به شناخته شدن و معروف شدن ریتم های آن کمک کرد.

Nkobena و Beraho اعضای گروه رقص Belles de l’Afrique مستقر در واشنگتن هستند. Mbuutu ، Destiny of Africa و Zuri Sana'a که در این رقص دسته جمعی شرکت کردند، از جمله دیگر گروه های رقص منطقه ای بودند.
XS
SM
MD
LG