لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

کوشش یونسکو برای حفظ میراث فرهنگی در آفریقا


مسجدی باستانی در تیمبوکتوی مالی
مسجدی باستانی در تیمبوکتوی مالی

سازمان یونسکو نسبت به امکان سرقت یا آسیب آثار باستانی و کتیبه های قدیمی در کشورهایی که بهار عرب را پشت سرنهاده اند، هشدار داده است.

یونسکو - نهاد فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد - هشدار داده است که همزمان با تشنج سیاسی در کشور مالی در آفریقای غربی و در جهان عرب، نمادهای میراث فرهنگی آن نقاط دنیا در معرض خطر آسیب و غارتند.

شهر باستانی تیمبوکتو مرکز فرهنگ و اندیشۀ اسلامی قرون پانزدهم و شانزدهم میلادی تلقی می شد. سه مسجد بزرگ آن شهر گواه این عظمت هستند. یونسکو اکنون هشدار داده است که این مساجد از سوی گروههای شورشی در معرض خطر قرار دارند. گروه «طارقها» و «انصار» ( وابسته به القاعده) در میان گروههای شورشی هستند.

فرانسسکو باندراین - معاون مدیر یونسکو - می گوید که جدا از مساجد متعدد این شهر، تیمبوکتو صاحب یکی از مهمترین مجموعه های کتیبه های باستانی است، که میراث مهمی از اسلام و تاریخ اسلامی تلقی می شود. بیش از سی هزار کتیبه ها در این شهر باستانی وجود دارد.

با توجه به مواردی از سرقت که اخیراً در مالی دیده شده و آثار و دستنوشته های باستانی را هدف گرفته، یونسکو از همسایگان مالی خواسته است که مراقب نسخه های دستنوشتۀ قاچاقی که در بازار سیاه عرضه می شوند، باشند. یونسکو می گوید این تجارت، سالانه ۶ میلیارد دلار برای معامله کنندگانش به ارمغان می آورد.

بانداراین می گوید درست است که بهار عرب برای پیشبرد دموکراسی مهم و مفید بوده، اما در سوریه، یمن، لیبی و مصر، میراث فرهنگی را در معرض خطر قرار داده است. فرستادۀ یونسکو برای بررسی بیشتر این خطرات، به زودی وارد مالی خواهد شد.

معاون منطقه ای یونسکو می گوید نهاد متبوعش در تلاش است تا جهان را از جریان خطر بزرگ قاچاق و سرقت که آثار باستانی را در کشورهای عربی و شمال آفریقا تهدید می کند، آگاه کند و از تکرار فجایع گذشته، چون تخریب بوداهای بامیان که در سال ۲۰۰۱ توسط طالبان روی داد، جلوگیری کند.
XS
SM
MD
LG