لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

برای نخستین بار پس از ۲۲۶ سال: یک زن رئیس بورس نیویورک می‌شود


استیسی کانینگهام، ۴۳ ساله، از روز جمعه زمام بورس سهام و اوراق بهادار نیویورک را برعهده می‌گیرد
استیسی کانینگهام، ۴۳ ساله، از روز جمعه زمام بورس سهام و اوراق بهادار نیویورک را برعهده می‌گیرد

برای نخستین بار در تاریخ ۲۲۶ ساله بورس نیویورک، یک زن از روز جمعه آینده ریاست آن را بر عهده می‌گیرد. «استیسی کانینگهام» ۴۳ ساله، که در جوانی کار خود را به عنوان دانشجوی کارآموز تابستانی در بورس نیویورک شروع کرد، تاکنون فقط در بورس معاملات سهام کار کرده است.

شرکت «اینترکانتینتال اکسچپنج» ICE، صاحب بورس نیویورک که مقر آن در شهر آتلانتا است، روز سه‌شنبه اعلام کرد که «تامس فارلی» رئیس کنونی بورس نیویورک روز جمعه شغل جدیدی را به عنوان رئیس یک شرکت عام سرمایه‌گذاری آغاز خواهد کرد.

استیسی کانینگهام در مصاحبه‌ای می‌گوید وقتی در سال ۱۹۹۴ وارد بورس نیویورک شد، به قدری به وجد آمد که تصمیم گرفت همان جا بماند.

وقتی دو سال بعد، به استخدام رسمی در آمد، بورس نیویورک سازمانی مردسالار بود. در مقابل ۱۳۰۰ کارمند مرد، شمار زن‌ها از ۳۶ نفر تجاوز نمی‌کرد. پیش از آن که به «بازارساز» ارتقاء مقام پیدا کند، کار او به عنوان یک کارمند ساده این بود که سفارش‌های خرید و فروش سهام را ثبت کند. در مقام بازارساز، نقش او اعلام بهای خرید و فروش سهام یک دسته از شرکت‌ها بود.

کانینگهام در شرایطی زمام بورس نیویورک را به دست می‌گیرد که در سایه جنبش «من هم» (Me Too) علیه آزار جنسی زنان در محیط کار، شرایط کاری برای زن‌ها به کلی دگرگون شده است. کانینگهام به خاطر دارد که توالت خانم‌ها، در یک باجه قدیمی تلفن قرار داشت، در حالی که مردان از توالت بزرگ و مجهزی بهره‌مند بودند، با مبل‌های بسیار برای استراحت و یک مستخدم تمام وقت. امروز توالت مردها و زن‌ها، مساحت مشابهی دارند.

استیسی کانینگهام در فاصله سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ در بورس «نسدگ» کار می‌کرد، اما چند روز قبل از فروخته شدن بورس نیویورک به شرکت «اینترکانتیننتال اکسچنج»، به این بورس پیوست. او در سال ۲۰۱۵ به مقام رئیس کل عملیات ارتقا یافت.

بورس نیویورک نسبت به ۲۶ سال پیش سهم کمتری در معاملات سهام دارد. در آن زمان، در آمریکا فقط دو بورس وجود داشت: بورس نیویورک و بورس نسدگ. اما با الکترونیکی شدن معاملات سهام و اوراق بهادار و تصویب قانون جدیدی در کنگره در اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی، مؤسسات جدیدی برای معامله سهام به وجود آمدند. به گزارش مؤسسه تحقیقاتی «گروه تاب»، سهم بورس نیویورک از معاملات سهام از ۴۰ درصد، به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

ریاست بورس نسدگ نیز، که سهام شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته در آن معامله می‌شود، از سال ۲۰۱۷ به خانم «ادنا فریدمن» محول شد. به این ترتیب، دو بورس بزرگ جهان را زن‌ها اداره می‌کنند.

بورس نیویورک در سال ۲۰۱۳ به شرکت اینترکانتیننتال اکسچنچ فروخته شد. هر چند این شرکت درآمد خود از واحدهای مختلف را به صورت جداگانه منتشر نمی‌کند، تامس فارلی رئیس کنونی بورس نیویورک برآورد کرده است که در طول پنج سال مدیریت او، درآمد بورس نیویورک دو برابر شده است.

با این حال، چنانکه «وال استریت جورنال» گزارش می‌دهد، بورس نیویورک با چالش‌های عمده‌ای روبرو است، به خصوص در زمینه فنی، برای نوسازی تجهیزات و نرم افزارها، که به دلیل مشکلات، سه سال است به طول انجامیده و هنوز به اتمام نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG