لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

اولین کاوشگر قمری خصوصی سال ۲۰۱۷ به فضا پرتاب می شود


شرکت اسرائیلی "اسپیس ایل" برای پرتاب اولین کاوشگر رباتیک خود به ماه در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ قرارداد امضا کرد. به این ترتیب اسپیس‌ایل، رقیبی قدرتمند برای برنده شدن جایزه بیست میلیون دلاری مسابقه "گوگل لونار اکس" (GLXP) است.

۱۵ تیم رقیب که در مسابقه گوگل لونار اکس پرایز شرکت می‌کنند باید تا پایان سال ۲۰۱۶ قراردادهای پرتاب کاوشگرهای خود را آماده کنند و قبض آن باید به تایید برگزار کنندگان مسابقه برسد.

اسپیس‌ایل یگانه گروه GLXP نیست که برای رفتن به ماه برنامه قاطع دارد. به عنوان مثال گروه کالیفرنیایی "مون اکسپرس" نیز هفته پیش از برنامه خود خبر داد و گروه "استروباتیک" مستقر در پیتسبورگ آمریکا نیز در سال ۲۰۱۱ توافقی را با اسپیس اکس امضا کرده بود.

"اکسپرس ماه" قصد دارد که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ فرودگر روباتیک MX-1 خود را بر ماه بنشاند.

اما اسپیس‌ایل تاکنون تنها تیمی است که روند کار را قطعی کرده و آن را در اختیار اکس پرایز قرار داده است و این خود به قول دست‌اندرکاران پروژه گامی بزرگ به شمار می‌روند. این گروه قرارداد خود را با یک شرکت صنایع فضانوردی در سیاتل بسته که اخیرا "فالکون ۹" را از اسپیس اکس خریداری کرده است. فرودگر اسپیس‌ایل در پروژه فوق، در دل کپسولی قرار می‌گیرد و در کار مشارکت دارد.

پروژه جایزه گوگل لونار اکس (GLXP ) در سال ۲۰۰۷ ابداع شد تا توسعه صنعت خصوصی فضانوردی را ترغیب کند و سفر به ماه و دیگر مقاصد در فضا را برای افراد عادی میسر سازد.

اولین گروه خصوصی که بتواند تا پایان سال ۲۰۱۷ سفینه‌ای روباتیک را بر سطح ماه بنشاند، فرودگر خود را ۵۰۰ متر جابه‌جا کند و از آنجا تصاویر و ویدئوهایی با کیفیت بالا به زمین مخابره کند برنده جایزه ۲۰ میلیون دلاری پروژه خواهد شد. برنده دوم پنج میلیون دلار می‌برد و پنج میلیون دلار دیگر برای اهداف دیگر تعیین شده است.

تاکنون تنها سه نهاد توانسته‌اند بر سطح ماه فرودی آرام داشته باشند: تیم‌های فضانوردی دولت آمریکا، شوروی سابق و چین.

XS
SM
MD
LG