لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

جریمه بدپوششی مردان: ۶ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان


مجلس شورای اسلامی اسلامی، لایحه موسوم به «حجاب و عفاف» را تصویب کرده است
مجلس شورای اسلامی اسلامی، لایحه موسوم به «حجاب و عفاف» را تصویب کرده است

رئیس «اندیشکده زن و جامعه» در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که بر اساس قانون موسوم به «حجاب و عفاف»، «مردان بد پوشش» نیز جریمه نقدی خواهند شد.

ابوالفضل اقبالی اشاره کرد که جریمه بدپوششی مردان از ۶ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

آقای اقبالی مصداق بی حجابی مردان را «پوشیدن شلوارک و تی‌شرت‌های بدن نما» اعلام کرد و افزود که در لایحه حجاب و عفاف به پوشش مردان نیز توجه شده است.

پیش از این، وب سایت دیده بان ایران روز ششم مرداد با اشاره به متن کامل لایحه موسوم به حجاب و عفاف، مصوب کمسیون قضایی و حقوقی مجلس، نوشته بود: «برای مردانی که لباس بدن نما می پوشند جریمه در نظر گرفته شده است.»

در این ارتباط، امید سلیمی بنی، متخصص حقوق عمومی و روزنامه‌نگار، روز هفتم مرداد در مصاحبه با وب سایت «خبرآنلاین» درباره جرم «بدپوششی» مردان گفته بود که «پوشیدن لباسی که قسمتی از بدن پایین‌تر از سینه یا بالاتر از ساق پا یا سرشانه فرد دیده شود، مصداق بدپوششی»‌ شمرده شده است.

او افزوده بود: «برای آن هم مجازات سنگین ۲۴ میلیون تومان برای بار اول ارتکاب و برای بار دوم جریمه تا ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. فی المثل اگر مردی سوار بر دوچرخه با شلواری که ساق پایش دیده می شود در خیابان تردد کند، باید ۲۴ تا ۵۰ میلیون تومان به حکومت جریمه بدهد.»

در سالیان گذشته نیز بحث هایی در مورد ضرورت برخورد با آنچه در جمهوری اسلامی، پوشش نا مناسب مردان نامیده شده، مطرح شده است.

لایحه موسوم به حجاب و عفاف برای نهایی شدن در حال رفت و برگشت بین شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی است.

پس از آنکه مجمع تشخیص مصلحت نظام ایرادهایی به این لایحه گرفت؛ شورای نگهبان نیز در روز سه شنبه دوم آبان، آن را برای «رفع ابهامات» به مجلس شورای اسلامی برگرداند.

XS
SM
MD
LG