لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

منتقدان سینمایی به نداآقاسلطان احترام گذاشتند: «پایان نامه» بدترین فیلم سال


سازندگان فیلم جدایی نادر از سیمین در برلین، فیلمی که از سوی منتقدان سینمایی بهترین فیلم سال شناخته شد
سازندگان فیلم جدایی نادر از سیمین در برلین، فیلمی که از سوی منتقدان سینمایی بهترین فیلم سال شناخته شد

بیست و دو تن از نویسندگان، منتقدان و کارشناسان سینما فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی را به عنوان بهترین فیلم بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برگزیدند.

این فیلم هم اینک بعنوان یکی از فیلم های مطرح جشنواره جهانی فیلم برلین نظر کارشناسان را به خود جلب کرده است. منتقدان همچنین لیلا حاتمی بازیگر نقش اول فیلم را بعنوان بهترین بازیگر زن امسال انتخاب کردند.

شرکت کنندگان در این نظرسنجی نشان بدترین فیلم سال را به فیلم «پایان نامه» داده اند. این همان فیلمی ست که بعنوان پروژه دولتی قتل نداآقاسلطان شناخته می شود. پروژه ای از پیش شکست خورده که پیش از آغاز به ساختش شماری از بازیگران سینما از همکاری با آن خودداری کردند.

فیلم «پایان نامه» که به رویداد اعتراضات خیابانی سبزها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پرداخته، رسما اعلام شده که به هزینه وزارت ارشاداسلامی ساخته شده و گفته شده تیم فرهنگی وزارت اطلاعات مشاوران سازندگان آن بوده اند.

یک کارشناس سینمایی نوشته است: «با این رای کارشناسان سینمایی در همراهی با مردم معترض با احترام به نداآقاسلطان رای به ابطال برداشت دولتی از قتل نداآقاسلطان داده اند.»

یک دوستدار سینما واکنش تماشاگران به فیلم پایان نامه را در جشنواره فجر چنین گزارش کرده: «امشب فیلم پایان نامه و حامد کلاهداری در سینمای مطبوعات هو شدند. از لحظه شروع فیلم تا پایان آن، حاضران در سالن به تمسخر و هوکردن فیلم و صحنه های مضحکش کردند. این تمسخر با نمایش تصویر شریفی نیا، احمد نجفی - که در تیتراژ فیلم سید خوانده شده بود!- و خود حامد کلاهداری به اوج رسید. در صحنه ای از فیلم که کلاهداری در نقش یک راننده آژانس به همراهانش می گوید :" حالا ما یک گهی خوردیم" سالن از تشویق منفجر شد! انگار که کلاهداری برای ساخت فیلم بدش معذرت بخواهد! این خنده های مکرر و هو شدن فیلم و عواملش، با اعتراض حراست و عوامل حاضر در سینما روبرو شد که آن ها با هو شدن توسط تماشاگران ساکت شدند!»

XS
SM
MD
LG