لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

نخست وزیر یمن استعفا داد


به دنبال یک هفته درگیری های فشرده در صنعا و اطراف آن، دولت یمن و شبه نظامیان حوثی روز یکشنبه توافقنامه ای را با هدف پایان دادن به بحران امضا کردند و محمد سالم باسندوه، نخست وزیر آن کشور استعفا داد.

گفته می‌شود حوثی‌ها چندین ساختمان دولتی را بدون مقاومت متقابل تصرف کرده‌اند.

آقای باسندوه در استعفانامه‌ای که به عبدالربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن تقدیم کرد نوشته‌است کنار می‌رود تا راه را برای تشکیل دولت وحدت ملی هموار کند.

وزارت کشور یمن به نیروهای امنیتی گفته است که وارد درگیری با شورشیان نشوند.

درگیری های سنگین

درگیری‌ها طی هفته گذشته در یمن بسیار فشرده بود. اما شامگاه شنبه، جمال بن عمر، فرستاده سازمان ملل متحد به یمن گفت دو طرف روز یکشنبه درباره تشکیل یک دولت ائتلافی که حوثی ها را نیز شامل شود، توافق می‌کنند.

اما محمد سالم باسندوه، استعفانامه خود را پس از یک شب درگیری و تبادل آتش‌ در شمال صنعا میان نیروهای موافق دولت و شبه‌نظامیان حوثی در نزدیکی دانشگاه امام، نزدیک به سنی‌ها، تقدیم کرد.

دانشگاه امام صحنه حملات شورشیان حوثی که انصارالله خوانده می شوند نیز بود. حوثی‌ها سال‌هاست که خواستار مشارکت سیاسی در کشورشان هستند.

مقامات یمنی تخمین می‌زنند که بیش از صد نفر در جریان موج تظاهرات ماه گذشته که از سوی حوثی‌ها برنامه‌ریزی شده بود و به درگیری ختم شد، کشته شدند.

یمن از دو سال گذشته و تحت تاثیر جنبش موسوم به بهار عرب، صحنه ناآرامی‌های سیاسی بوده است. علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری سابق یمن، پس از سی سال حکومت، در سال ۲۰۱۲ مجبور به کناره‌گیری شد.

XS
SM
MD
LG