لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

پس از ممسنی، انجیرستان های فارس در آتش سوخت


به گزارش خبرگزاری مهر ، در ادامه آتش سوزی در جنگل های استان فارس، انجیرستان های این استان در استهبان نیز در آتش سوخت.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی استان فارس، این آتش سوزی تا اوایل بامداد روز پنج شنبه ادامه داشت. او عمده خسارت ناشی از این آتش سوزی را متعلق به باغ های انجیر دانست. به گفته او زیانی که به منابع طبیعی رسیده، کمتر از خسارتی بوده که به باغ های انجیر این شهرستان وارد آمده است.

به نوشته مهر، انجیرستان های استهبان بزرگ ترین انجیرستان های دیم در جهان است.

به گفته کاظم بردبار آتش سوزی از سه نقطه در باغ های انجیر آغاز شد و به سمت ارتفاعات پیشروی کرد و دامنه آن به کوه تودج رسید. او با تاکید بر این که عامل این حریق سهل انگاری بوده است افزود با توجه به وضعیت آب و هوای امسال و خشکی و گرمای استان ، آمادگی زمین برای آتش سوزی افزایش یافته است.

این در حالی است که تنها ۹ روز از آتش سوزی در جنگل های بوان در شهرستان ممسنی فارس می گذرد. این آتش سوزی پس از ۷۲ ساعت مهار شد. علت طولانی شدن مهار این حریق «سخت گذر بودن منطقه و وزش مداوم باد» اعلام شد. دامنه این آتش سوزی بیش از ۵۰ کیلومتر بود.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی استان فارس امسال مراتع و جنگل ها و پوشش های گیاهی و زمین های طبیعی زیادی درفارس گرفتار حریق شده و در حالی که تنها یک ماه از آغاز فصل گرما می گذرد، تاکنون بیش از ۹۰۰ هکتار از جنگل های این استان دستخوش حریق شده است. او این آمار را نگران کننده توصیف کرد. به گفته او میزان آتش سوزی جنگل های فارس در سراسر تابستان حدود ۴۸۰ هکتار بوده است.

کاظم بردبار همچنین توضیح داد که آتش سوزی ها تنها مناطق جنگلی را دربر نمی گیرند بلکه دامنه آن ها به پوشش های گیاهی در نزدیکی شهرها و به ویژه شیراز نیز گسترش می یابد و میزان چشمگیری از پوشش های گیاهی زمین در این آتش سوزی ها از بین می رود.
او کمبود امکانات آتش نشانی ، بویژه در مناطق صعب العبور را از جمله دشواری های مهار آتش اعلام کرد.

آتش سوزی در جنگل های ایران هر سال مساحت زیادی از این ثروت طبیعی و حیاتی را در استان های خوزستان، کردستان، گلستان، گیلان، مازندران، فارس، و کهکیلویه و بویراحمد نابود می کند. علت عمده این آتش سوزی ها عامل انسانی ذکر شده است.
XS
SM
MD
LG