لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

درخواست ۶ زندانی سیاسی زن؛ اعدام‌ها را متوقف کنید


آرشیو - تظاهرات ایرانیان خارج از کشور در حمایت از اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱
آرشیو - تظاهرات ایرانیان خارج از کشور در حمایت از اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱

شش زندانی سیاسی زن در ایران در واکنش به اعدام‌های اخیر با انتشار بیانیه‌ای، تداوم اعدام‌ها در زندان‌های جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار توقف سریع این مجازات شده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه «جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی» را تبلور اراده‌ی مردم برای پایان دادن به «حکومت استبداد دینی» دانسته و تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی با «سرکوب مردم و ایجاد رعب و وحشت از طریق کشتن» راه به جایی نخواهد برد و «محکوم به فناست.»

نسرین جوادی، بهاره هدایت، گلرخ ایرایی، نرگس محمدی، زهره سرو، و سپیده قلیان در این بیانیه از مجامع بین المللی و رسانه‌های جهانی خواسته‌اند تا با حمایت گسترده از مردم و فشار بر جمهوری اسلامی مانع تداوم خشونت حکومتی شوند.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که صبح امروز (دوشنبه) خبرگزاری‌های رسمی در ایران گزارش دادند که مقامات قضایی جمهوری اسلامی دو زندانی که گرداننده چند کانال تلگرامی بودند را به «جرم» «سب النبی» و «ارتداد» اعدام کردند.

یوسف مهرداد و صدرالله فاضلی‌زارع دو متهم اعدامی هستند. یوسف مهراد پدر سه کودک خردسال و سید صدرالله فاضلی زارع سرپرست مادر سالمندش بود.

این اعدام‌ها در حالی است که در روزهای گذشته اجرای حکم اعدام در ایران شتاب گرفته و نگرانی‌هایی را نیز به دنبال داشته است.

روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه نیز مرکز رسانه قوه قضائیه ایران اعلام کرد حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب، ملقب به «حبیب اسیود» را به اجرا درآمد.

مرور خبرهای منتشر شده پیرامون اعدام افراد به خاطر اتهامات مختلف نشان می‌دهد حداقل ۵۰ نفر در طی ۱۰ روز گذشته در ایران اعدام شده‌اند.

خبرگزاری «هرانا» ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در این رابطه نوشته است که این اعدام‌ها از از جمله اعدام دو زن در زندان های رجایی شهر کرج، ارومیه، قزلحصار کرج، دستگرد اصفهان، وکیل آباد مشهد، اردبیل، تربت جام، یزد، رشت، بیرجند، قزوین، نیشابور، میناب، بندرعباس، زاهدان، خرم آباد و ایرانشهر به اجرا گذاشته شده‌اند.

بنابر گزارش هرانا، جرایم مرتبط با مواد مخدر و قتل بیشترین سهم در بین اعدام‌ها را داشته است.

روز گذشته نیز سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که «شش زندانی سیاسی عرب اهوازی که با اتهامات امنیتی به اعدام محکوم شده‌اند، در زندان شیبان اهواز، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.»

در تهران نیز بر اساس خبرهای منتشر شده سه زندانی سیاسی به تیپ چهارم زندان تهران بزرگ محل نگهداری زندانیان «جرایم خشن» منتقل شده‌اند که نگرانی از اعدام قریب الوقوع آنها را بیشتر کرده است. یک نفر در زندان عادل آباد شیراز و سه نفر در زندان رجایی‌شهر کرج برای اجرای حکم اعدام جابجا شده‌اند.

عدم رعایت دادرسی عادلانه براساس استانداردهای بین‌المللی یکی از مهم‌ترین انتقادات جامعه مدنی، حقوقدانان و نهادهای نظارتی سازمان ملل در مورد روندهای قضایی، بخصوص در زمینه پرونده‌های سیاسی، عقیدتی در جمهوری اسلامی است.

XS
SM
MD
LG