لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

شش زندانی سیاسی عرب در اهواز برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند


آرشیو
آرشیو

سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که «شش زندانی سیاسی عرب اهوازی که با اتهامات امنیتی به اعدام محکوم شده‌اند، در زندان شیبان اهواز، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.»

اسامی این شش زندانی سیاسی، علی مجدم، محمدرضا مقدم، عدنان موسوی غبیشاوی، سالم موسوی آلبوشوکه، معین خنفری و حبیب دریس است.

به گفته این سازمان اجرای احکام اعدام پس از پایان ماه رمضان شتاب گرفته و در دوهفته گذشته دستکم ۴۹ تن در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

سازمان حقوق‌بشر ایران بار دیگر خواستار واکنش جامعه جهانی برای متوقف کردن ماشین اعدام حکومت شد.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این شش زندانی با اتهاماتی همچون محاربه یا بغی به افساد فی الارض و اعدام محکوم شده اند.»

بر اساس این گزارش، این شش زندانی بدون حق برخورداری از دادرسی عادلانه به اعدام محکوم شده‌اند.

روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه نیز، حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، فعال سیاسی عرب اهوازی با تابعیت سوئد، در مکانی نامعلوم به اجرا درآمد. اعدام او، اعتراض های شماری از کشورها را به دنبال داشته است.

همچنین سازمان حقوق بشری «حال وش»، اعلام کرد که یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز برای اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌‌های انفرادی این زندان منتقل شده است.

هویت این زندانی «یونس ریگی‌ رخشانی، متولد ۱۳۶۵، اهل زاهدان، فرزند شهنور، متاهل و دارای ۶ فرزند» عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این زندانی پیشتر در سال ۱۳۹۸، در شیراز بازداشت و توسط دادگاه انقلاب اسلامی این شهر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

در همین حال یک نهاد حقوق بشری ایران از انتقال سه زندانی سیاسی به تیپ چهارم زندان تهران بزرگ - محل نگهداری زندانیان جرایم خشن - ابراز نگرانی کرد. در همین حال سازمان حقوق بشری «حال وش» اعلام کرد یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز هم برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده است.

هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت به نقل از عرفان کرم‌ویسی، وکیل مدافع سه زندانی سیاسی به نام‌های رضا نوروزی، میثم دهبان‌زاده، و مجید روشن‌نژاد اعلام کرد این سه زندانی روز چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت از زندان رجایی شهر کرج به محل نگهداری زندانیان جرایم خشن در تیپ چهارم زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند.

در سالیان گذشته نیز بارها اخباری در مورد انتقال زندانیان سیاسی به بند زندانیان با جرایم خشن منتقل شده بودند که این موضوع اعتراض رندانیان سیاسی و خانواده های شان را به دنبال داشت.

به نوشته هرانا، عرفان کرم‌ویسی گفت :«این اقدام علاوه بر اینکه خلاف اصل تفکیک جرایم است، مؤید فشار هر چه بیشتر از جانب دستگاه حاکمه برای اعمال آسیب های جسمی و روانی به شخص زندانی و خانواده‌های ایشان می باشد.»

این وکیل دادگستری اضافه کرد: «در صورت خودداری مقامات از انتقال این زندانیان به زندان اوین یا بند ششم زندان تهران بزرگ که مختص زندانیان سیاسی است، مسئولیت جان و امنیت موکلینم متوجه سازمان زندان‌ها و نهادهای ذیربط و دستور دهنده آن است.»

XS
SM
MD
LG