لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

تأیید تزریق زیرپوستی یک داروی سرطان؛ دکتر کُردستی: بیماران کمتر در معرض عفونت خواهند بود


داروی تِسِنتریک

بریتانیا نخستین کشور در جهان خواهد بود که تزریق زیرپوستی و سریع یک داروی سرطان را که برای چندین سرطان تهاجمی تأیید شده است، به صدها بیمار ارائه خواهد داد.

داروی «آتزولیزومب» با نام تجاری «تِسِنتریک»، جزو گروه داروهای ایمونوتراپی است که سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با سلول‌های سرطانی بیدار می‌کنند. تسنتریک یک آنتی‌بادی مونوکلونال است که برای اتصال به پروتئینی طراحی شده است که روی سلول‌های سرطانی پیدا می‌شود و تعامل آن با گیرنده‌ها را مسدود می‌کند.

دکتر شهرام کُردستی، استاد بخش سرطان‌شناسی «کینگز کالج» لندن و فوق تخصص هماتوانکولوژی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که این، روش درمان جدیدی نیست و برای سرطان‌های مختلف از جمله ریه و سرطان‌های دستگاه ادراری کاربرد داشت و بسیار نیز موفق بود و به عنوان مثل در سرطان پوست که مرگ و میر بالایی داشت، این گروه از داروها بیماران را به زندگی عادی نزدیک‌تر کردند.

دکتر کردستی می‌گوید: «آنچه اکنون تغییر کرده و سازمان نظارت دارویی بریتانیا آن را برای نخستین بار تأیید کرده، روش تزریق و استفاده از این داروی سرطان است که آن را راحت‌تر و قابل دسترس‌تر می‌کند.»

تزریق زیر پوستی داروی «تِسِنتریک» محصول شرکت داروسازی سوئیسی «روش»، حدود هفت دقیقه طول می‌کشد، در حالی که تزریق داخل وریدی (IV) معمولا بین‌ نیم ساعت تا یک ساعت طول می‌کشد.

روش تزریقی جدید برای تمامی بیماری‌هایی که فرمولاسیون داروی «تسنتریک» قبلاً برای‌شان تأیید شده است؛ از جمله انواع خاصی از سرطان ریه، مثانه، پستان و کبد، می‌تواند استفاده شود.

دکتر کردستی می‌گوید «جنبه مهم این تحول این است که بیمار زمان کمتری را در بیمارستان می‌گذراند و کمتر در معرض عفونت قرار خواهد داشت و از سوی دیگر، از لوله داخل وریدی که آن نیز می‌تواند منشاء عفونت باشد استفاده نمی‌شود.»

همچنین به گفته دکتر کردستی، بیماران می‌توانند با آموزش‌های لازم، تزریق را در منزل انجام دهند و همه این عوامل، به بهبود کیفیت زندگی آنها کمک زیادی خواهد کرد.

بریتانیا انتظار دارد از طریق سیستم سلامت ملی، حدود ۳ هزار و ۶۰۰ بیمار از این روش سریع تزریقی بهره‌مند شوند.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا و آژانس دارویی اروپا نیز در حال بررسی و تأیید تزریق زیرپوستی داروی سرطان «تسنتریک» هستند.

XS
SM
MD
LG